18/02/2023
Old Firm BC 10 14 11 15 - 50 -
Clowns - 11 2 17 - 30 -

Με το ίδιο νόμισμα η Old Firm!

Την άτυπη ρεβάνς για το 24-47 του πρώτου γύρου πήρε χθες το απόγευμα από τους Clowns η Old Firm, καθώς για την 17η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League κέρδισε εύκολα με 50-30 και σταμάτησε το νικηφόρο σερί 7 αγώνων των οράνιε.

Μόνο μια ομάδα πέρασε στο παρκέ στο ξεκίνημα της συνάντησης και αυτή ήταν η Old Firm, καθώς με 5 πόντους του Ξυλιά και 5 του Ντραγκότι, προηγήθηκε με 10-0, εκμεταλλευόμενη παράλληλα την αστοχία των αντιπάλων!

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ζαραφωνίτη είχε τον έλεγχο του αγώνα, βρέθηκε μέχρι και στο +14, και τελικά με ακόμη 8 πόντους του Ντραγκότι, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 13 πόντων, 24-11. Η περιφέρεια ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων σε εκείνο το σημείο, με τους Σαρίκα, Αρβανιτάκη και Κιούση να βάζουν από ένα τριποντάκι.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Καλαμπάκου και καλάθι του Ξυλιά, οι "Φίρμες" ξέφυγαν στους 22, 35-13. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να βρουν ρυθμό, με τους Σαρίκα και Μέλλο να βάζουν από μια βολή. Σκορ τρίτης περιόδου 35-13!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και έτσι η Old Firm έφτασε εύκολα στη νίκη με 50-30, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Κανελλόπουλου, Ντραγκότι, Ανδρεάδη και Καλαμπάκου. Για τους Clowns στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ζαράνικας, Μελάς και Αρβανιτάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 12/31 δίποντα και 6/17 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/21 βολές, 3/28 δίποντα και 5/38 τρίποντα. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp της Old Firm ο Ντραγκότι με 16 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 2/4 δίποντα και 3/6 τρίποντα, ενώ μάζεψε 3  και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Clowns ο Κιούσης με 4 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 0/1 δίποντο και 1/7 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Old Firm (Ζαραφωνίτης): Ανδρεάδης 2, Καλαμπάκος 14 (2), Κανελλόπουλος 5 (1), Ντραγκότι 16 (3), Ξυλιάς 9, Τρωγάδας 4

Clowns (Κιούσης): Αρβανιτάκης 3, Ζαρανίκας 9 (1), Κιούσης 4 (1), Μέλλος 1, Μελάς 3, Μπουρνάζος 5 (1), Σαρίκας 5 (1), Σουσάνης

Τι μας άρεσε: Η ηρεμία της Old Firm σε όλη την διάρκεια του αγώνα!