28/06/2022
Sun City Spurs 21 16 13 6 - 56 -
Brazzerzz Beachterzz 13 12 20 9 - 54 -

Με το καλό εισιτήριο οι Spurs!

Την δεύτερη θέση του τέταρτου ομίλου της Summer Development League κατέκτησαν οι Sun City Spurs, καθώς για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική κέρδισαν τους Brazzerzz Beachterzz με 56-54 στον Κολωνό, αφήνοντάς τους στην τέταρτη θέση!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Sun City Spurs, καθώς τρία τρίποντα του Μελισσάρη, 5 πόντους του Πάλλη και 4 του Κυριαζίδη, προηγήθηκαν με 21-13. Ο Ζώτος με 5 πόντους και ο Δημητριάδης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με τους Ντεντόπουλο και Μπόζα να σκοράρουν από 5 πόντους ο καθένας, πήραν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 37-25. Τους Brazzerzz Beachterzz κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι Δημητριάδης (5π), Ζώτος (4π) και Πολυχρονόπουλος (3π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Δημητριάδη ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και με τέσσερα νέα τρίποντα του Ζώτου και 4 πόντους του Τσίτουρα, πλησίασε στους 5, 50-45. Τους Sun City Spurs διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το διάστημα οι Πάλλης και Κυριαζίδης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 50-45!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, με το συγκρότημα του Πέλεχα να φτάνει τελικά στη νίκη με 56-54, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πάλλη και Μελισσάρη, κρατώντας με νύχια και με δόντια το προβάδισμα μέχρι το φινάλε. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Βγενόπουλος, Δημητριάδης και Πολυχρονόπουλος, με τον Ζώτο να χάνει την ευκαιρία στο τέλος να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 5/14 βολές, 9/34 δίποντα και 11/30 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 18 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 6 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/23 βολές, 8/40 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp των Sun City Spurs ο Ντεντόπουλος με 5 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 4 τάπες. Πολυτιμότερος των Brazzerzz Beachterzz ο Δημητριάδης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 1/5 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Sun City Spurs (Πέλεχας): Γιουλούντας, Νίτσικας, Κυριαζίδης 11 (2), Ντεντόπουλος 5 (1), Μπόζας 5 (1), Σαμπάνης 5, Πάλλης 14 (4), Σαπουντζής 3, Μελισσάρης 13 (3)

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Ζώτος 21 (5), Πολυχρονόπουλος 10 (1), Βγενόπουλος 5 (1), Δριβάκος, Δημητριάδης 12 (2), Ευσταθόπουλος, Τσίτουρας 8

Τι μας άρεσε: Το πολύ δυνατό φινάλε του αγώνα!