29/05/2023
Never Coupen - - - - - - -1
Kavlanta Hawks - - - - - 20 -

Με το μαχαίρι στα δόντια οι Never Coupen!

Έκαναν ένα φοβερο καο τρομερό πρώτο δεκάλεπτο, πήραν τον έλεγχο του αγώνα και μετά δεν κοίταξαν ποτέ πίσω τους οι Never Coupen, οι οποίοι επικράτησαν με 67-56 των Kavlanta Hawks.

Μουράτος, Μουστακάτος και Μακρίδης ήταν συνεχώς επιθετικοί, έψαχναν τρόπους και... ιδέες για το πώς θα διασπάσουν την άμυνα των "Γερακιών, τα οποία με τον Τζώρτζη και τον Κολυβά απάντησαν και μείωσαν στο 29-17 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος για Never Coupen.

Αν όλος ο αγώνας ήταν σαν το δεύτερο δεκάλεπτο θα λεγόταν... υπερματσάρα! Ο Σοφούλης πήρε... μπρος, έβαλε τα τρίποντά του, οι Hawks πέρασαν μπροστά, οι Coupen το ξαναγύρισαν και το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 46-39 για τους γηπεδούχους!

Το παιχνίδι έγινε όσο πιο αμφίρροπο... μπορούσε, ο Μακρίδης μπήκε, εκτέλεσε και έβαλε μπροστά τους Coupen, ο Κολυβάς ισοφάρισε (51-51) με τον ίδιο τρόπο και μπήκαμε στην τέταρτη περίοδο με το 55-52 να προμηνύει πως το παιχνίδι πάει στο... κόκκινο!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η άμυνα των Never Coupen έκανε τη διαφορά, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν, να τελειώνουν το παιχνίδι με το υπέρ τους 67-56 και να έχουν κάνει μια εξαιρετική εμφάνιση στο παρκέ του ΓΣΠ!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Αργύρης με 10 πόντους, 17 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Kavlanta ξεχώρισε ο Κυριάκος Βαραμέντες με 2 πόντους, 11 ριμπάουντ και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 20/47 δίποντα, 5/33 τρίποντα, 12/23 βολές, 55 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/33 δίποντα, 9/34 τριποντα, 11/19 βολές, 41 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 12 λάθη.

Never Coupen (Αργύρης): Αργύρης 10, Διαλέντζας, Καρπουζλής 2, Κυπριωτάκης, Μακρίδης 8, Μουράτος 20, Μουστάκας 8, Μουστακάτος 17, Χρονόπουλος 2.

Kavlanta Hawks (Τζώρτζης): Αλεβίζος, Ασημακόπουλος 2, Βαραμέντες 2, Κολυβας 10, Λιώδης, Μπόικο, Πεντάρης, Πέτρου, Πέτσας 1, Σοφούλης 36, Τζώρτζης 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα της αναμέτρησης!