11/04/2023
Gunners 17 3 19 8 - 47 -
Los Abeles Fakers 15 27 12 13 - 67 -

Με το μαχαίρι στα δόντια οι Fakers!

Ζωντανοί στο κυνήγι της σωτηρίας παραμένουν οι Los Abeles Fakers, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 18η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Evolution League κέρδισαν τους Gunners με 47-67 και χρειάζονται άλλη μια νίκη απέναντι στους Hurricanes για να μείνουν στην κατηγορία. Στην αντίπερα όχθη, οι Gunners τερμάτισαν στην τέταρτη θέση και θα βρουν στον δρόμο τους στο Top16 την Αμόκ!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν οι Gunners στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με τρία τρίποντα του Καραμπέτσου, 4 πόντους του Ραυτόπουλου και έμμεσο τρίποντο του Παπαδόπουλου, προηγήθηκαν με 17-15. Ο Κωνσταντίνου με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 3 είχε ο Λουκαΐτης.

Στην δεύτερη περίοδο οι Los Abeles Fakers έκαναν πάρτι και με 5 πόντους του Σταυρακάκη, 5 του Τσαντζαλή, 4 του Λουκαΐτη, 4 του Βογιατζή και τριποντάκι του Φωτεινού, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 22 πόντων, 20-42. Το μοναδικό καλάθι των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο έβαλε ο Κωστακιώτης έξω από την γραμμή των 6,75μ.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Λιάπης πέτυχε 4 πόντους και μαζί με το τρίποντο του Φωτεινού, έβαλαν την παρέα του Μαυρακάκη στο +24, 24-48. Κάπου εκεί ο Κωστακιώτης πήρε μπρος και με 14 δικούς του πόντους, το συγκρότημα του Παναγόπουλου μείωσε στους 15, 39-54, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο ΣΕΦ και έτσι τα "Ρακούν" έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 47-67, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αντωνάκη, Βογιατζή και Λουκαΐτη. Για τους "Κανονιέρηδες" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καραμπέτσος και Καλογιαννίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 8/19 βολές, 6/32 δίποντα και 9/23 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 25/46 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 10 λάθη.

Πολυτιμότερος των Gunners Κωστακιώτης με 17 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 2/4 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Los Abeles Fakers ο Κωνσταντίνου με 8 πόντους, έχοντας 4/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Gunners (Παναγόπουλος): Κωστακιώτης 17 (5), Φιφής, Παπαγεωργίου, Ζούρος 3, Καλογιαννίδης 3 (1), Καραμπέτσος 12 (3), Παπαδόπουλος 6, Ραυτόπουλος 4

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Κωνσταντίνου 8, Μαυρακάκης 2, Λιάπης 4, Λουκαΐτης 9, Τσαντζαλής 6 (1), Σταυρακάκης 7 (1), Αντωνάκης 11, Βογιατζής 12, Φωτεινός 8 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο των Los Abeles Fakers!