07/04/2022
New York Pic-Knicks 20 20 13 13 - 66 -
Powerpuff Boys 12 9 17 18 - 56 -

Με το μαχαίρι στα δόντια οι Pic Knicks!

Παίζοντας διαστημικό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο και με άψογη διαχείριση στο δεύτερο, οι New York Pic Knicks μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο τον αγώνα κόντρα στους Powerpuff Boys, επικρατώντας με 66-56 , παραμένοντας έτσι ζωντανοί στο κυνήγι της πεντάδας στον πέμπτο όμιλο της D2-League μετά την ολοκλήρωση της 19ης αγωνιστικής!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι New York Pic Knicks στο παιχνίδι, καθώς με 7 πόντους του Αθανασίου, 6 του Ζαχαριάδη και 5 του Βαγγέλη Αθανασόπουλου, προηγήθηκαν με 20-12. Ο Καραγκουλές με 4 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Gagic, De Giacomi, Dainelli και Καστρίσιος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο της συνάντησης, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Αντωνόπουλου, ένα του Δημητρέλλου και έμμεσο τρίποντο του Σπηλιωτόπουλου, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 20 πόντων, 40-20. Το σκορ του πρώτου μέρους, 40-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των Powerpuff Boys ο De Giacomi από την γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ νωρίτερα σκόραραν οι Gagic, Καστρίσιος και Dainelli.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Νάννου είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Αντωνόπουλου και τριποντάκι του Σπηλιωτόπουλου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15, 53-38. Δεν μπόρεσαν οι πράσινοι να ροκανίσουν την διαφορά σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους του De Giacomi, τους 4 του Καραγκουλέ και τους 4 του Gagic! Σκορ τρίτης περιόδου 53-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι New York Pic Knicks καρδιοχτύπησαν, αφού είδαν το +21 να γίνεται +7, ωστόσο τελικά οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Τσαγκάρης ήταν αρκετοί για να τους χαρίσει τη νίκη με 66-56. Για τους Powerpuff Boys ο De Giacomi έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του, ωστόσο οι 8 πόντοι που πέτυχε εκείνος και οι βοήθειες των Danielli – Καστρίσιου δεν τους έφταναν.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/12 βολές, 19/52 δίποντα και 6/16 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/19 βολές, 22/70 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Betsson mvp των New York Pic Knicks ο Αθανασίου με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/9 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Powerpuff Boys ο De Giacomi με 19 πόντους (double-double), έχοντας 3/8 βολές και 8/17 δίποντα. Πήρε 28 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι με την σειρά του.

New York Pic Knicks (Νάννος): Δημητρέλλος 5 (1), Σπηλιωτόπουλος 6 (1), Αντωνόπουλος 12 (2), Κωφόπουλος 1, Αθανασόπουλος Β. 9, Νάννος 1, Αθανασίου 13 (1), Ζαχαριάδης 6, Τσαγκάρης 7 (1), Κοντογιάννης 6

Powerpuff Boys (Αθανασόπουλος Α.): Καστρίσιος 8 (1), Dainelli 8, Gagic 10, De Giacomi 19, Παππάς, Αθανασόπουλος Α. 2, Καραγκουλές 9

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο των New York Pic Knicks!