14/01/2023
Terroristas 14 4 5 13 - 36 -
Draft Fathers 18 17 13 10 - 58 -

Με το μυαλό στο ντέρμπι οι Draft Fathers!

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena με τους Draft Fathets να επικρατούν εύκολα των Terroristas φτάνοντας τις 13 νίκες στον πρώτο όμιλο της Development League. Σταθερά στην κορυφή η ομάδα του Μάνου Σκληράκη που ετοιμάζεται για το μεγάλο ντέρμπι απέναντι στον Blastiako. Ενδέκατη ήττα για τους «Τρομοκράτες» που παρότι ξεκίνησαν καλά το ματς, δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Αρκετά ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα με τους Terroristas να βρίσκουν ρυθμό από νωρίς, χάρη στους Στέφο (7π.) και Παπαδημητρίου (6π.) και τους Draft Fathers να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, βρίσκοντας λύσεις από τους Γιαννακό (8π.), Ιωακέιμ (4π.), Βλαχοθανάση (4π.) και Διαγγελάκη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-18.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η βελτιωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων ανάγκασε σε επιθετικό μπλακ άουτ τους Terroristas που σκόραραν μόλις 4 πόντους με τον Τσιαούση. Οι μετέπειτα νικητές κυριάρχησαν στο παρκέ, σκοράροντας με αξιοσημείωτη πολυφωνία και χτίζοντας διψήφια διαφορά ασφαλείας. Σκορ ημιχρόνου, 18-35.

Μετά την ανάπαυλα οι Terroristas δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, παρά την προσπάθεια των Παπαδημητρίου (3π.) και Ερμίδη (2π.). Οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν επιθετικά στους Διαγγελάκη (7π.), Καρύδα (4π.) και Βλαχοθανάση (4π.) απλοποιώντας ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 23-48.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Terroristas βελτίωσαν αρκετά την εικόνα τους, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 13-10, όμως τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Οι Draft παρότι δεν ενθουσίασαν, έφτασαν εύκολα στη νίκη και ετοιμάζουν τα πλάνα τους για το απαιτητικό ματς κόντρα στον Blastiako. Οι Terroristas, από την άλλη, θα υποδεχθούν τους NY Pic – Knicks με μοναδικό στόχο την επιστροφή στα ροζ φύλλα.

Στο τέλος του αγώνα, οι Terroristas είχαν 6/33 δίποντα, 7/24 τρίποντα και 3/10 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Draft Fathers είχαν 18/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 19 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Διαγγελάκης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 0/1 βολή. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημοσθένης Στέφος με 13 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Terroristas (Κονοφάος): Μητρόπουλος, Παπαπαναγιώτου, Βατικιώτης, Τσιαούσης 4 (1), Λίτινας 2, Μαυρίδης, Κονοφάος, Στέφος 13 (3), Ερμίδης 3, Παπαδημητρίου 14 (3).

Draft Fathers (Παππάς): Γιαννακός 8 (2), Καρύδας 6, Κουνενιδάκης 4, Παρμακλής 2, Σκληράκης 2, Βλαχοθανάσης 13, Ράπτης, Διαγγελάκης 16 (2), Ιωακείμ 7, Μπόλτας.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.