02/05/2023
Ιπ-πότες 7 11 5 9 - 32 -
Brooklyn Bets by Amerikanos24 13 9 11 16 - 49 -

Με το μυαλό στο Final Four οι Brooklyn Bets!

Οι Brooklyn Bets άφησαν για λίγο τις χειμερινές τους υποχρεώσεις στην άκρη και το βράδυ της Τρίτης 2 Μαΐου ξεκίνησαν με νίκη την Summer Evolution League, επικρατώντας με 32-49 των Ιπποτών. Το παιχνίδι ήταν κλειστό, το σκορ έμεινε σε χαμηλά επίπεδα, ενώ σίγουρα το μυαλό των Brooklyn Bets βρισκόταν στο Final Four της Evolution και στον ημιτελικό κόντρα στους Iguana Pacers.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι Ιππότες έκαναν καλύτερο ξεκίνημα, ωστόσο το προσπέρασμα ήρθε από τους Μουχίμογλου και Μιχαλόπουλο οι οποίοι έγραψαν το 7-10. Ο τελευταίος, μάλιστα, ήταν αυτός που με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο έκανε το 7-13 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Μιχαλόπουλος εξακολουθούσε να είναι «ζεστός» πίσω από τα 6,75, ενώ ο Αγρέβης ανέβασε την διαφορά στο +11 (7-18). Οι γηπεδούχοι έκαναν μία μικρή αντεπίθεση με τους Σιαπάνη και Γκουντόπουλο, πλησιάζοντας στο δίποντο (14-16). Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν τις λύσεις που έπρεπε ώστε να μην επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να φτάσουν σε κάτι καλύτερο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το δεύτερο δεκάλεπτο να κλείνει στο 18-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Brooklyn Bets εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως για αρκετή ώρα οι Ιππότες δεν μπορούσαν να βρουν στόχο και ανεβάσαν την διαφορά σε διψήφιο, με τον Μιχαλόπουλο να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο και να διαμορφώνει το 19-32. Η απόσταση μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου παρέμεινε στο +10 με το σκορ στο 23-33.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου είχαμε μία μικρή μονομαχία στο σκοράρισμα ανάμεσα σε Μουχίμογλου και Σιαπάνη, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τα «ηνία» (27-38). Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι το μόνο που μπόρεσαν να πετύχουν ήταν να μειώσουν στους 8 πόντους (30-38), λίγο πριν δουν τους αντιπάλους τους να «καθαρίζουν» τη νίκη και με ένα σερί 2-11 να διαμορφώνουν το τελικό 32-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Διονύσης Μιχαλόπουλος με 15 πόντους, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ. Από τους Ιππότες εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Ανδρέας Σιαπάνης με 10 πόντους, 1 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 ριμπάουντ.

Οι Ιππότες είχαν 10/48 δίποντα, 2/15 τρίποντα, 6/10 βολές, 37 ριμπάουντ, αλλά και 6 ασίστ, 8 κλεψίματα και 8 λάθη. Οι Brooklyn Bets ολοκλήρωσαν το ματς με 8/26 δίποντα, 8/23 τρίποντα, 9/14 βολές, 42 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Παράλληλα είχαν 8 κλεψίματα και 14 λάθη.

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Ντούκα 4(2ρ.), Κοσιαράς 1(1ρ.), Κεκεμπάνος 2(7ρ.), Ανυφαντής 1, Λακαφώσης, Σιαπάνης 10(10ρ.), Γκουντόπουλος 8(4ρ.), Μούρτζος 6(10ρ.)

Brooklyn Bets (Μπαμπάτσικος): Αγγελόπουλος 7(7ρ.), Μιχαλόπουλος 15(8ρ.), Καραγιάννης, Ρούσσος, Μητρόπουλος, Αγρέβης, Μουχίμογλου 12(7ρ.), Κουρούμαλης 7(7ρ.), Δαραμούσκας 3(1ρ.), Σάλλαρης 5(2ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες.