01/05/2023
Pink Paper 4 23 13 13 - 53 -
Aguanile 16 11 13 16 - 56 -

Με το μυαλό στο Final Four η Agua!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall η Aguanile επικράτησε των Pink Paper με 53-56 σε ένα δραματικό παιχνίδι για την πρεμιέρα της Summer Master League. Η ομάδα των Γκέγκιου κ’ Καλαφάτη στρέφει πλέον ολοκληρωτικά την προσοχή της στον σπουδαίο ημιτελικό της Τετάρτης κόντρα στους The Shot. Η ομάδα του Καμπόσου, από την άλλη, παρότι άργησε να βρει τα πατήματά της, έδειξε εξαιρετικά στοιχεία, βγάζοντας σπουδαία αντίδραση από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα. Ας δούμε, λοιπόν, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Ούσα ιδιαίτερα αποτελεσματική αμυντικά και με πρωταγωνιστές στους Καλαφάτη (6π.), Γκέγκιο (4π.), Σιαμπλή (2π.), Σιμιτσόπουλο (2π.) και Συκαρά (2π.) η Agua έχτισε από νωρίς διψήφια διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν στο ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, σκοράροντας μόλις 4 πόντους με τους Κωλέττη (2π.) και Αζάρ (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 4-16.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως, το σκηνικό άλλαξε. Με ένα τρομερό επιθετικό κρεσέντο από τον ταχύτατο Σακκή (15π.) και βγάζοντας πολλή ενέργεια στις δύο πλευρές του παρκέ, οι Pink Paper ισορρόπησαν την κατάσταση. Σημάδια χαλάρωσης έδειξαν οι Λατίνοι που δέχθηκαν μεγάλο επιμέρους σερί και, παρά την προσπάθεια των Καλαφάτη (4π.), Ζαλμά (3π.), Σιαμπλή (2π.) και Σιμιτσόπουλου (2π.) απώλεσαν γρήγορα το προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 27-27.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 13-13 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Σακκής (5π.), Ζηζόπουλος (4π.) και Αζάρ (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των γηπεδούχων, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Ζαλμά (2π.), Σιμιτσόπουλο (2π.) και Καλαφάτη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-40.

Μεγάλη μάχη και στο τέταρτο δεκάλεπτο με άφθονο σασπένς, δυνατές μονομαχίες και μεγάλα σουτ εκατέρωθεν. Τελικά, η μπίλια έκατσε στην πλευρά των Λατίνων, που χάρη στους Σαρρή (6π.), Ζαλμά (5π.), Συκαρά (3π.) και Σιμιτσόπουλο (2π.) πήραν την νίκη στην πρεμιέρα. Ζηζόπουλος (5π.), Σακκής (4π.), Κωλέττης (2π.) και Αζάρ (2π.) είχαν τις απαντήσεις από πλευράς Pink Paper, όμως αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό για το ροζ φύλλο.

Στο τέλος του αγώνα, οι Pink Paper είχαν 18/52 δίποντα, 3/21 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη. Στον αντίποδα, η Aguanile είχε 19/55 δίποντα, 4/20 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 50 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταύρος Ζαλμάς με 17 πόντους και double-double, έχοντας 2/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κωλέττης με 6 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/1 βολή. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε  37 λεπτά συμμετοχής.

Pink Paper (Καμπόσος) : Αζάρ 8, Ζηζόπουλος 10 (1), Θεοδοσιάδης 2, Καμπόσος, Κωλέττης 6, Σακκής 24 (2), Τάγαρης 3.

Aguanile (Γκέγκιος) : Γκέγκιος 4, Ζαλμάς 17 (3), Καλαφάτης 12, Σαρρής 6, Σιαμπλής 4, Σιμιτσόπουλος 8, Συκαράς 5 (1).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή αντίδραση των Pink στην δεύτερη περίοδο και το σασπένς στο φινάλε του αγώνα.