16/02/2020
Kourkoutes BC 20 22 25 19 - 86 -
Reddicolo 9 7 9 11 - 36 -

Με το μυαλό στο… κασκόλ οι Kourkoutes!

Μετά από μια δυνατή προπόνηση απέναντι στο Red-Dicolo, όπου επικράτησαν εύκολα με 86-36, οι Kourkoutes έχουν πλέον στο μυαλό τους το ντέρμπι κορυφής και ίσως ανόδου απέναντι στους Anonymous.

Από πολύ νωρίς οι Kourkoutes πήραν σημαντική διαφορά για το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς με 8 πόντους του Συρίγου, 4 του Βεϊσάκη και 4 του Τσάκωνα, προηγούνταν με 20-9 στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ανδρικόπουλος με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ 2 πρόσθεσε ο Κουτσάκης.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι φρόντισαν να κλειδώσουν τη νίκη, αφού με 6 πόντους του Πλέστη και βοήθειες των Βασιλόπουλου, Τσάκωνα και Συρίγου που πρόσθεσαν από 4 πόντους ο καθένας, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 26 πόντων, 42-16. Ο Ανδρικόπουλος συνέχιζε να δίνει τις λύσεις στην επίθεση του Red-Dicolo με 5 νέους πόντους, ενώ το δεύτερο προσωπικό του καλάθι έβαλε ο Κουτσάκης!

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι συνέχισαν οι Kourkoutes και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Βεϊσάκη, 6 του Τσάκωνα και 5 του Συρίγου, ξέφυγαν στους 42, 67-25. Στον αντίποδα, ο Ανδρικόπουλος έβαλε ακόμη 4 πόντους για την ομάδα του Μακρή, ενώ από 2 είχαν οι Ράδος και Γιαννούλης. Σκορ τρίτης περιόδου 67-25!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που περιμέναμε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Αθανασίου να επικρατεί με 86-36, χάρη σε δύο τρίποντα του Σαρακηνού, ένα του Βασιλόπουλου, 4 πόντους του Συρίγου και 4 του Δαιμονάκου. Για το Red-Dicolo στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Ανδρικόπουλος (5π), Ράδος, Κουτσάκης και Γιαννούλης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/12 βολές, 35/71 δίποντα και 3/19 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 21 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/15 βολές, 13/36 δίποντα και 2/11 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 30 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Κορυφαίος για τους Kourkoutes ο Τσάκωνας με 16 πόντους, έχοντας 2/3 βολές και 7/12 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος για το Red-Dicolo ο Ανδρικόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 3/6 βολές, 6/12 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 6 λάθη.

Kourkoutes (Αθανασίου): Πηξομάτης 2, Μεγαγιάννης, Δαιμονάκος 8, Σαρακηνός 6 (2), Βασιλόπουλος 7 (1), Τριανταφύλλου, Πλέστης 10, Βεϊσάκης 12, Συρίγος 21, Τσάκωνας 16, Τρωιάνος 4

Red-Dicolo (Κουτσάκης): Ράδος 4, Κουτσάκης 6, Κουγιάς, Ανδρικόπουλος 21 (2), Γιαννούλης 4, Λεπίτκας 1

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως επιτέλους βρέθηκε το… κασκόλ!