27/03/2023
Antilalos BC 20 13 7 15 - 55 -
Στιφάδο Bulls 12 14 18 22 - 66 -

Με το μυαλό στον ημιτελικό οι Στιφάδο!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall οι Στιφάδο Bulls συνέχισαν την ξέφρενη πορεία τους σε πρωτάθλημα και κύπελλο, επικρατώντας του Αντίλαλου με 55-66 και φτάνοντας τις 12 διαδοχικές νίκες. Η ομάδα του Μάριου Χατζή στρέφει πλέον όλη της την προσοχή στον σπουδαίο ημιτελικό της Πέμπτης κόντρα στους NWF. Ο Αντίλαλος, από την άλλη, γνώρισε την 15η φετινή του ήττα σε ένα ματς που κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με +15. Έτσι, λοιπόν, τα εναπομείναντα δύο παιχνίδια με Reload και NWF λαμβάνουν χαρακτήρα τελικού. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Γιώργου Ζαμπέτα. Σκοράροντας με συνέπεια χάρη στους Μερκεβίτσιους (6π.), Μαργώνη (6π.), Ρούσκα (3π.), Αλεξίου (3π.) και Κ. Ζαμπέτα (2π.) και όντας αποτελεσματικοί στην άμυνα, οι «Μαυροκόκκινοι» μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι Στιφάδο που χρειάστηκαν κάποια λεπτά για να βρουν τα πατήματά τους και βασίστηκαν στους Τσελεμπή (6π.), Πολίτη (4π.) και Παρθένη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-12.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Antilalos με ένα σερί 7-0 έστειλε τη διαφορά στους 15, αναγκάζοντας τους Ταύρους να καλέσουν time out. Έκτοτε οι Στιφάδο βελτιώθηκαν αισθητά και με πρωταγωνιστές τους Καττή (6π.), Πρόκο (4π.), Χριστόπουλο (2π.) και Τσελεμπή (2π.) μείωσαν σημαντικά τη διαφορά. Ο Antilalos μπορεί να απώλεσε το διψήφιο προβάδισμα σχετικής ασφαλείας, όμως χάρη στους Μερκεβίτσιους (6π.), Ρούσκα (3π.) και Αλεξίου (3π.) παρέμεινε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα. Σκορ ημιχρόνου, 33-26.

Στην τρίτη περίοδο οι Στιφάδο ήταν ξεκάθαρα ανώτεροι, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 7-18 και έχοντας μάλιστα πλουραλισμό στις επιθετικές τους λύσεις. Στην αντίπερα όχθη, ο Antilalos αντιμετώπισε μπλακ άουτ επιθετικά και παρά την προσπάθεια των Μαργώνη (5π.) και Γκολέ (2π.) βρέθηκε πίσω με 7 πόντους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εμπειρία των Στιφάδο τους επέτρεψε να φτάσουν στη νίκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος. Πολίτης (8π.), Καττής (4π.), Πρόκος (3π.), Παρθένης (3π.), Μάλλης (2π.) και Τσελεμπής (2π.) τράβηξαν κουπί στο πιο παραγωγικό διάστημα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι. Ο Αντίλαλος πάλεψε μέχρι τέλους με Ζαμπέτα (6π.), Μερκεβίτσιους (4π.), Αλεξίου (3π.) και Γκολέ (2π.), όμως δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, ο Antilalos είχε 11/35 δίποντα, 9/38 τρίποντα και 6/14 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 12 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Stifado Bulls είχαν 23/50 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 8/12 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Τσελεμπής με 14 πόντους, έχοντας 6/10 δίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Viktoras Merkevicious με 16 πόντους και double-double, έχοντας 7/12 δίποντα και 2/8 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Antilalos BC (Ζαμπέτας) : Merkevicious 16, Αλεξίου 3, Γκιώσης, Γκολές 4, Ζαμπέτας 9 (2), Μάινας, Μαργώνης 11 (2), Ρούσκας 6 (2), Σκαμπαρδώνης.

Stifado Bulls (Πρόκος) : Καττής 13, Μάλλης 5, Παλτόγλου 2, Παρθένης 9 (1), Πολίτης 12 (2), Πρόκος 9 (1), Τσελεμπής 14, Χριστόπουλος 2.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό ξεκίνημα του Αντίλαλου.