03/03/2024
Slam Ducks 12 12 8 7 - 39 -
Puronto Raptors 14 21 22 16 - 73 -

Με το μυαλό στον πρώτο γύρο οι Raptors!

Άκρως αναγνωριστικό το πρώτο διάστημα της αναμέτρησης, με τους παίκτες των δύο ομάδων να αναλώνονται σε αρκετά βιαστικές επιλογές αλλά τον ρυθμό να μην πέφτει, καθώς τόσο η διάθεση και η ποιότητά των Μπότσα και Κουλούρη, όσο και η ποιοτική παρουσία του Λειβαδή κάτω από τα καλάθια, ήταν... εγγύηση για την εξέλιξη της αναμέτρησης, με το πρώτο δεκάλεπτο λοιπόν στο ΣΕΦ να κλείνει με σκορ 12-14. Το τρομερό τρίποντο του... κρύου Παπαδόπουλου έδωσε τεράστια ψυχολογία στους Puronto, οι οποίοι με όμορφο και στοχευμένο μπάσκετ, έδωσαν τα ηνία στον Μπότσα και αυτός τους οδήγησε στο 24-35 πρώτου ημιχρόνου.

Ο Παπαδόπουλος μπήκε λοιπόν στο rotation και ήταν αυτό το... boost που ήθελαν οι φιλοξενούμενοι για να ανοίξουν τη διαφορά και να κυριαρχήσουν! Ο Ουζουνίδης τα έκανε όλα σωστά, μοίραζε το παιχνίδι και η καλή παρουσία του Μαυροζούμη δεν έφτανε για τους Slam Ducks, οι οποίοι υστερούσαν στους περισσότερους τομείς, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 32-57 για Puronto! Η διαφορά ανέβηκε σε τεράστια επίπεδα, καθώς οι γηπεδούχοι δε φάνηκε να μπορούν να ακολουθήσουν το καλό βράδυ της παρέας του Κατή, με το τελικό σκορ τελικά να κλείνει στο 39-73 και τους Puronto να παίρνουν... εκδίκηση για την ήττα του πρώτου γύρου που έχασαν το αήττητο!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Ουζουνίδης με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο, 5 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σπύρος Τσουμάκος με 6 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 3 λάθη.