13/01/2024
Khazad Dooms 21 15 11 15 - 62 -
Melisses BC 11 6 7 11 - 35 -

Με το πόδι στο γκάζι οι Khaza Dooms!

Από την αρχή μέχρι το τέλος οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και συνέχισαν έτσι το νικηφόρο σερί τους, φτάνοντας τις 5 σερί νίκες και 9 συνολικά (9-6). Οι Melisses από την άλλη σε ακόμα ένα ματς δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο και έπεσαν πλέον στο 2-13.

Οι Khazad Dooms από τα πρώτα λεπτά έδειχναν να πατάνε καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-3. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφιο νούμερο, μιας και ο Λυγερός έγραψε το 16-5. Οι γηπεδούχοι είχαν πιάσει έναν αρκετά καλό ρυθμό στο παιχνίδι τους και το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε να προηγούνται 21-11.

Τσαντίλας και Ράντος ανέβασαν κι άλλο την απόσταση, πηγαίνοντας το σκορ στο 27-11. Οι Melisses και στο δεύτερο δεκάλεπτο είχαν μια δυσκολία στο να δημιουργήσουν απειλή στην αντίπαλη ρακέτα, κάτι που μαρτυράει το γεγονός πως σκόραραν μόλις 6 πόντους σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ράντος, αντιθέτως, ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βρει τους Khazad Dooms στο 36-17.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο και έσπασαν το «φράγμα» των 20 πόντων διαφορά (43-21). Οι φιλοξενούμενοι δεν παρουσίασαν κάτι διαφορετικό μετά από τη διακοπή και έμειναν στα χαμηλά, ενώ γενικά στη τρίτη περίοδο το θέαμα δεν ήταν και τόσο καλό. Όπως και να έχει οι Khazad Dooms διατήρησαν απόσταση «ασφαλείας», με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 47-24.

Το τέταρτο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς μόνο με… θαύμα θα άλλαζε η εξέλιξη του ματς. Ο Σχινάς κράτησε τον ρυθμό στην επίθεση και κάπως έτσι οι Khazad Dooms έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση με τελικό σκορ 62-35.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Σχινάς με 15 πόντους, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 16 ριμπάουντ. Από τις Melisses ξεχώρισε ο Αλέξης Μπουγιούκος με 9 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Οι Khazad Dooms είχαν 27/55 δίποντα, 1/14 τρίποντα, 5/10 βολές, 59 ριμπάουντ, αλλά και 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ. Οι Melisses μέτρησαν 12/40 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 5/12 βολές, 32 ριμπάουντ, όπως και 8 ασίστ, 12 κλεψίματα και 14 λάθη.

Khazad Dooms (Σχινάς): Λυγερός 14(9ρ.), Ντζερεμές 2(6ρ.), Ράντος 15(9ρ.), Ράπτης 8(12ρ.), Σχινάς 15(16ρ.), Τσαντίλας 8(7ρ.)

Melisses (Μπουγιούκος Α.): Γαρυφαλάκης 4(1ρ.), Δούκας 2(4ρ.), Μπουγιούκος Α. 9(10ρ.), Μπουγιούκος Σ. 9(3ρ.), Πάτσης 3(3ρ.), Παπαδιάς 6(3ρ.), Φράγκος 2(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πόσο εύκολα «καθάρισαν» το παιχνίδι οι Khazad Dooms.