06/03/2023
Sicarios BC 24 28 27 21 - 100 -
Rising Suns 18 13 13 16 - 60 -

Με το πόδι στο γκάζι οι Sicarios BC!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι δύο ομάδες, προσπαθώντας να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να φτιάξουν μία διαφορά ασφαλείας. Οι Sicarios BC κέρδισαν την πρώτη μάχη και κατάφεραν να ξεφύγουν με τα καλάθια του Παπαθανασίου και του Κυριαζίδη, όμως οι Rising Suns απάντησαν γρήγορα με τον Κουτσιμάνη να ξεκινάει ζεστός και να διαμορφώνει το 24-18.

Στη δεύτερη περίοδο οι Sicarios BC ανέβασαν την απόδοση τους και κυριάρχησαν στο παρκέ με τον Παπασταθόπουλο και τον Λεφάκη να συνεργάζονται άψογα στην επίθεση ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι Rising Suns προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Κωστόπουλου, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 52-31.

Το ίδιο σενάριο είχαμε και στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού. Οι Sicarios BC συνέχισαν την καλή αμυντική τους λειτουργεία και αυτό τους έδωσε ρυθμό στην επίθεση με τον Μητσάκη και τον Ξιούφη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους. Οι Rising Suns βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζωρτζίου και τον Κουτσιμάνη, όμως πλήρωσαν τις αργές επιστροφές στην άμυνα και έτσι είδαν το σκορ να φτάνει στο 79-44.

Στην τέταρτη περίοδο οι άμυνες χαλάρωσαν και από τις δύο ομάδες προσφέροντας θέαμα στους παρευρισκόμενους. Οι Sicarios BC συνέχισαν τον γρήγορο ρυθμό τους με τον Παπασταθόπουλο να είναι μόνιμη απειλή στο επιθετικό τρανζίσιον. Οι Rising Suns με την σειρά τους βρήκαν χώρους στην επίθεση και πέτυχαν συνεχόμενα καλάθια με τις όμορφες συνεργασίες του Λαδόπουλου και του Κωστόπουλου διαμορφώνοντας το τελικό 100-60.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Παπαθανασίου με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Για τους Rising Suns ξεχώρισε ο Παναγιώτης Κουτσιμάνης με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Sicarios BC: Μωραϊτης 10(2), Πολύζος 2, Λεφάκης 7, Μητσάκης 11(1), Παπαθανασίου 29(2), Ξιούφης 10, Κυριαζίδης 10, Παπασταθόπουλος 21(2), Μαρκίδης, Σανκαρέ.

Rising Suns: Κουτσιμάνης 22, Λαδόπουλος 5(1), Μάρκος 1, Τζρτζίου 7(1), Γεωργιάδης 1, Γαμβράκης 3(1), Κωστόπουλος 21(3).

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός των Sicarios BC.