16/06/2023
Sintrim Team 12 20 12 10 - 54 -
Orlando Tragic Salonica 22 23 22 12 - 79 -

Με το πόδι στο γκάζι οι Orlando Tragic Salonica!

Δυνατά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο από τους Orlando Tragic Salonica, οι οποίοι μπήκαν δυνάτα έχοντας τον Κάτσιο να ηγείται στην επίθεση βρίσοντας λύσεις στην επίθεση και πετυχαίνοντας εύκολα καλάθια με αποτέλεσμα να πάρνουν μια διαφορά ασφαλείας. Οι Sintrim Team από την άλλη βρίσκοντας πατήματα κατά την διάρκεια της περιόδου και προσπαθόντας να πιέσουν στην επίθεση χωρίς να καταφέρνουν να καλύψουν την διαφορά που είχε χτίσει η αντίπαλη ομάδα, τελειώνοντας την περίοδο με σκορ 12-22.

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο με την προηγούμενη περίοδο. Με τους Sintrim Team να κυνηγούν τα καλάθια στην επίθεση τα καλάθια με τους Σαλαβάτη και Καζαντζή να βρίσκονται στην κορύφη, χωρίς να βρίσκουν τις απαραίτητες λύσεις ώστε να μειώσουν την διαφορά. Από την άλλη, οι Orlando Tragic συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι να βρίσκουν απάντησεις στα καλάθια των αντιπάλων τους ώστε να κρατήσουν την ήδη υπάρχων διαφορά, με την λήξη του ημιχρόνου να τους βρίσκει με σκορ 32-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς να κατεβάσουν ρυθμό οι Orlando Tragic συνέχισαν να πίεζουν με ολές τους τις δυνάμεις στην επίθεση, με τους Βεζύρογλου, Πάρπορη και Κάτσιο να σκοράρουν με συνεχή ρυθμό για την ομάδα τους και με την υπόλοιπη ομάδα να κάνει την δουλεία της στην αμύνα ώστε να σταματήσει την αντίπαλη ομάδα. Οι Sintrim Team με Τουρόγλου και Σαλαβάτη να βρίσκουν λύσεις στην πιεστική άμυνα, χωρίς όμως να ήταν αρκετές για να φέρνουν τον αγώνα στα μέτρα τους.

Τυπίκο το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Orlando Tragic να συνεχίζουν το σέρι στην επίθεση μεγαλώνοντας την διαφορά στο σκορ. Οι Sintrim Team με την κούραση να τους καταβάλλει δεν κατάφεραν να σταματήσουν τις επιθέσεις των αντιπάλων, ούτε να βρουν τις κατάλληλες επιλογές στην επίθεση για να μαζέψουν το σκορ, με την λήξη του αγώνα να βρίσκει τις ομάδες με σκορ 54-79

MVP του αγώνα για τους Orlando Tragic αναδείχθηκε ο Φοίβος Κάτσιος με 27 πόντους, 6 ριμπαουντ και 6 ασιστ

Για τους Sintrim Team ξεχώρισε ο Αστέριος Σαλαβάτης με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ

Sintrim Team: Καζαντζής 10, Λιβέρης 5, Κολοβός 3, Μεταξούδης Π 4, Μεταξούδης Θ 2, Μπούζης, Παναγιωτούνης 2, Σαλαβάτης 11, Τερζίδης 5, Τουρόγλου 8, Φωτακάκης 4

Orlando Tragic Salonica: Βεζυρόγλου 11, Βίγλας 17, Γιαμούκης, Κάτσιος 27, Μπούκλας 2, Πάλλης, Πάρπορης 17, Σπυρίδης 3, Χήρας 2

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.