05/07/2022
Sintrim Team 11 13 9 19 - 52 -
Salonica Old Stars 12 14 10 15 - 51 -

Με το βλέμμα στον ημιτελικό η Sintrim Team!

Για ακόμα μια φορά και οι δύο ομάδες μας χάρισαν έναν συναρπαστικό αγώνα καθώς η Sintrim Team μπόρεσε να πάρει μια αρκετά δύσκολη νίκη απέναντι στους Salonica Old Stars με σκορ 52-51 κερδίζοντας έτσι και μια θέση στον ημιτελικό.

Ο αγώνας θα ξεκινήσει αρκετά δυναμικά και από τις δύο πλευρές με μάχες σώμα με σώμα κυρίως στην άμυνα η οποία υπήρξε προτεραιότητα και για τους δύο , πιο τυχεροί όμως θα σταθούν οι Old Stars οι οποίοι με τα καλάθια του Μιχαηλίδη θα καταφέρουν να πάρουν την ελάχιστη διαφορά στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Old Stars θα συνεχίσουν την καλή τους πορεία αυτή την φορά όμως θα πάρουν τις σωστές επιλογές στην επίθεση και με πρωταγωνιστή τον Φρανδή θα μπορέσουν να ανεβάσουν το σκορ , ενώ από την άλλη οι Sintrim θα μπορέσουν να μείνουν αρκετά κοντά στο σκορ με τον Νίκα να απειλεί την κυριαρχία των Old Stars.

Η τρίτη περίοδος θα χαρακτηριστεί κυρίως από τις αποτυχημένες προσπάθειες των ομάδων να χτίσουν μια διαφορά η οποία θα τους χαρίσει και την νίκη από την μια οι Old Stars θα καταφέρουν να πετύχουν μόνο 10 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο ανεβάζοντας λίγο ακόμα την διαφορά με τα καλάθια του Αλεξιάδη και από την άλλη οι Sintrim θα ακολουθήσουν την ίδια πορεία πετυχαίνοντας μόνο 9 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεκάλεπτο θα είναι όμως αυτό που θα μας δείξει τις ικανότητες των δύο ομάδων καθώς για πρώτη φορά στο παιχνίδι η επίθεση θα είναι αυτή που θα παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο διότι οι Old Stars προσπαθούσαν με πολλά καλάθια να κρατήσουν την διαφορά την οποία είχαν χτίσει , αλλά οι φανταστικές επιθέσεις των Sintrim , το πείσμα τους αλλά και οι αρκετές εύστοχες βολές του Σαλαβάτη στο τέλος θα μπορέσουν να δώσουν την νίκη με τελικό σκορ 52-51.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μανώλης Νίκας ο οποίος κατάφερε να σκοράρει 15 πόντους και να μαζέψει 8 ριμπάουντ.

Ενώ για την ομάδα των Old Stars αυτός που ξεχώρισε είναι ο Νάσος Αλεξιάδης ο οποίος πέτυχε double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Sintrim Team: Οταμπασίδης 2 , Καζαντζής 8 (2) , Λιβέρης 2 , Νίκας 15 , Σαλαβάτης 11 , Μαυράκης , Τσώτσος , Μπούζης , Τουρόγλου 9 (3) , Τσακίρης 3 , Δέλλιος 2

Salonica Old Stars: Λαθουράκης , Μωυσάκος 3 (1) , Φρανδής 13 (1) , Μιχαηλίδης 12 (1) , Χριστοδούλου 5 (1) , Αλεξιάδης 12 (2) , Βλάχος 4 , Μαστρογιάννης 2