15/04/2022
Kinglooney Tunes 13 19 9 14 - 55 -
N.A. 99ers 16 15 19 16 - 66 -

Με το βλέμμα στα playoff οι Athens Northern 99ers!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 2  , οι Athens Northern 99ers πραγματοποίησαν ακόμη μια νίκη  , καθώς οι KingLooney Tunes υπέκυψαν στην ανωτερότητα τους με το 55-66  .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Δημήτρη Δημάδη  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , βοήθησε στα ριμπάουντ  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18  πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ , 7-2 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και προσπέρασαν , 7-9 , με το τέλος της περιόδου να του βρίσκει στο συν τρία , 13-16 . Οι Δημάδης και Καζάκος πέτυχαν 4 πόντους  , ενώ  στην αντίπερα όχθη ο Πουλοκέφαλος είχε 7 .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι με όπλο την άμυνα τους , αλλά και τους Δημάδη , Καζάκο , Γιαννόπουλο και Δεδεψίδη να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ , 21-25 , με τους γηπεδούχους να απαντούν εκ νέου , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 11-6 έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο σε θέση οδηγού με 32-31  . Ο Καζάκος πέτυχε 4 πόντους  , ενώ  στην αντίπερα όχθη ο Πουλοκέφαλος είχε 9 .

Στη τρίτη περίοδο οι Northern μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έλεγξαν τα ριμπάουντ και έβγαλαν αιφνιδιασμούς με τη διαφορά στα μέσα του δεκάλεπτου να αγγίζει τη διαφορά των οκτώ πόντων , 32-40 , ενώ το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε στο συν εννέα , 41-50  . Ο Δημάδης σε αυτό το διάστημα πέτυχε 5 πόντους , ενώ ο Πουλοκέφαλος πέτυχε 3 πόντους .

Στη τελευταία στροφή της αναμέτρησης οι νικητές με τον Δημάδη να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση και στις δύο πλευρές του γηπέδου άνοιξαν την απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες στους δεκατρείς , 62-49 και 64-51 , με το ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν την εικοστή νίκη για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 55-66  . Ο Δημάδης πέτυχε 8 πόντους , ενώ ο Πουλοκέφαλος είχε 10 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Δημάδης με 18 πόντους, 9 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα  , ενώ για τους ηττημένους ο Πουλοκέφαλος  είχε 29 πόντους , 17 ριμπάουντ , 1 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Ο Athens Northern 99ers είχε 28/45 δίποντα , 2/15 τρίποντα  , 4/10 βολές ,  39 ριμπάουντ , 11 ασίστ , 6 κλεψίματα , 13 λάθη , ενώ οι KingLooney Tunes  είχαν 12/33 δίποντα , 8/27 , 7/15 τρίποντα , 8/27 βολές , 28 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  3 κλεψίματα  και 12 λάθη .

KingLooney Tunes (Πουλοκέφαλος): Αλεξόπουλος 8 , Βαχαβιώλος 5 , Παπούλιας 8 , Παυλής , Πουλοκέφαλος 29 , Σουσάνης 2 , Τζαβιδόπουλος 3 .

Athens Northern 99ers (Καζάκος) : Γιαννόπουλος 9 , Δεδεψίδης 4 , Δημάδης 18  , Καζάκος 13 , Καθάριος 8 , Κουρεμένος 2 , Λουκαίδης 12  .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Δημάδη και στις δύο πλευρές τους γηπέδου ,αλλά και το επιθετικό κρεσέντο του Τάσου Πουλοκέφαλου !