03/03/2022
Capital Con-Trolls 16 9 7 19 - 51 -
Black Mamba 25 16 7 9 - 57 -

Με το βλέμμα στα playoff το Black Mamba!

Στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για το πρωτάθλημα της Master League , το Black Mamba πραγματοποίησε την ενδέκατη νίκη στη διοργάνωση , καθώς επιβλήθηκε των Capital Con-Trolls με σκορ 51-57 .    .

Οι φιλοξενούμενοι  ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Βασίλη Δέδε , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , κυριάρχησε στους αιθέρες και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ , 6-3 και 11-7 , οι παίκτες του κόουτς Μπασδάνη με ένα εντυπωσιακό σερί 0-12 προσπέρασαν με οκτώ πόντους διαφορά , 11-19 , με το τέλος της περιόδου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 16-25  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπολοτάκης με 6 πόντους , ενώ στη αντίπερα όχθη ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα , Νίκος Μαυράκης , είχε 11 πόντους .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Γεωργίου και η παρέα του μείωσαν στους εφτά ,20-27 και 22-29 , για να έρθει η απάντηση του Mamba , καθώς με όπλο την εξαιρετική του άμυνα , αλλά και τους Δέδε , Δανίκογλου και Μουσούλη να κάνουν ότι θέλουν και στις δύο πλευρές του γηπέδου έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα δεκαέξι πόντων , 25-41 . Απόλυτος πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν ο Δέδες με 6 πόντους , ενώ 7 είχε ο Νίκας .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , αφού πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες , κυριάρχησαν στους αιθέρες και έβαλαν καλάθια με όλους τους πιθανούς τρόπους με το τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 32-48  . Ο συνήθης ύποπτος  Βασίλης Δέδες  είχε 6 πόντους , ενώ από τους γηπεδούχους ο Κωνσταντίνος Νίκας είχε 5 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Capital Con-Trolls μείωσαν στους δέκα πόντους , 40-50 , εν συνέχεια με τρία συνεχόμενα τρίποντα των Νίκα(2) και Θεοδώρου έφεραν την αναμέτρηση στο 49-50 , το Mamba με βολές των Chemntan και Δέδε βρέθηκαν στο συν τρία , 49-52 , ο Φουρτάκας με καλάθι δύο πόντων μείωσε σε απόσταση αναπνοής , 51-52 , με την προσπάθεια των γηπεδούχων να μένει ημιτελής , αφού οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί 0-5 έκλεισαν την  αναμέτρηση πανηγυρίζοντας την ενδέκατη νίκη στο πρωτάθλημα της Master League  με σκορ 51-57  . Οι Μαρίτσας και Chemntan  πέτυχαν από 3 πόντους , ενώ από τους εκπληκτικούς στο τέταρτο δεκάλεπτο Capital Con Trolls o Κωνσταντίνος Νίκας είχε 7  .

Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δέδες με 18 πόντους , 15 ριμπάουντ και 3 κλέψιματα , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Νίκας είχε 25 πόντους , 8 ριμπάουντ ,  3 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Το  Mamba  είχε  17/42 δίποντα , 4/20 τρίποντα , 11/19 βολές , 50 ριμπάουντ , 7 ασίστ ,  8 κλεψίματα  και 18 λάθη , ενώ οι Capital Con-Trolls  είχαν 17/68 δίποντα , 7/31 τρίποντα , 10/15 βολές , 35 ριμπάουντ , 7 ασίστ , 9 κλεψίματα  και 13 λάθη .

Capital Con Trolls (Γεωργίου): Αναστάσιος Μαρζάβας 2  , Παναγιώτης Μαρζάβας 5 , Κιούσης , Θεοδώρου 3 , Ξανθάκης , Νίκας 25 , Μαυράκης 12 , Φουρτάκας 2 , Κατσάτσος 2 .

Black Mamba(Μπασδάνης) : Λουκόπουλος 8 , Δανίκογλου2 , Μαρίτσας 6 , Μπολοτάκης 8 , Μουσούλης 7 , Δέδες 18 , Chemntan 8  .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο που μας παρουσίασαν οι δύο ομάδες !  ολοκληρωτικό μπάσκετ των Anonymous καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμετρήσεις  !