28/01/2023
Γιουγκοπιάστηκα 9 19 22 17 - 67 -
Vatos Krokos 10 11 18 13 - 52 -

Με το «βλέμμα» στην τετράδα η Γιουγκοπιάστηκα!

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα η Γιουγκοπιάστηκα, η οποία το μεσημέρι του Σαββάτου 28 Ιανουαρίου ξεπέρασε το εμπόδιο της Vatos Krokos επικρατώντας με 67-52. Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της Γιουγκοπιάστηκα που παραμένει «ζωντανή» στο κυνήγι της τετράδας, καθώς βρίσκεται 5η με ρεκόρ 6-4, ενώ από την άλλη η Vatos Krokos γνώρισε την 4η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και υποχώρησε στο 3-8.

Όσον αφορά το παιχνίδι, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα με τον Μπιστούνα να δίνει τις περισσότερες λύσεις για τους φιλοξενούμενους και την Γιουγκοπιάστηκα να βρίσκει σκορ κοντά στη ρακέτα. Κάπως έτσι ο Τσάνταλης έκανε το 9-8, για να έρθει λίγο αργότερα ο Μπιστούνας και να διαμορφώσει το 9-10 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Χριστόπουλο και Αμοργιανό να βρίσκουν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, ωστόσο οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και πήραν το προβάδισμα, με τον Νικολαΐδη να γράφει το 15-14. Ο Φερίδης έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, όμως με ένα τρίποντο του Παπαγεωργίου, η Γιουγκοπιάστηκα έφτασε στο 18-16 και έκτοτε δεν «κοίταξε» ξανά πίσω. Η διαφορά λίγο πριν το ημίχρονο έφτασε στους 8 πόντους (26-18), αλλά το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε το σκορ στο 28-21 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γιουγκοπιάστηκα δεν έριξε ταχύτητα και έφτασε στο +10 (32-22) έπειτα από τρίποντο του Παπαγεωργίου. Από την άλλη, η Vatos Krokos προσπαθούσε να ρίξει την διαφορά, με τον Μπιστούνα να βγάζει ενέργεια και τον Αμοργιανό να εκτελεί πίσω από τα 6,75 και κάπως έτσι πλησίασε στο 35-30. Νικολαΐδης, Σακαρέλος και Κορωνάκος δεν άφησαν την ομάδα τους να αγχωθεί και γρήγορα οι γηπεδούχοι έφεραν το σκορ στο 48-39, με την τρίτη περίοδο να τους βρίσκει μπροστά με 50-39.

Η άμυνα της Γιουγκοπιάστηκα «έσφιξε» στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύτηκαν να περιορίσουν επιθετικά τους αντιπάλους τους. Κάπως έτσι ο Τσάνταλης με συμπαραστάτη τον Νικολαΐδη διαμόρφωσαν το 56-41. Ο Καλλίτσας είχε απάντηση και με δικές του προσπάθειες έφερε την ομάδα του στο -8 (56-47), ενώ με τρίποντο του Χριστόπουλου η Vatos Krokos έκανε το 56-50. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με ψυχραιμία, πήραν σωστές αποφάσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με τις άμυνες που βγήκαν, έφτασαν και πάλι στο +10 (60-50). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι ήξεραν πως δεν μπορούσαν να πάρουν κάτι από το συγκεκριμένο ματς και τελικά η Γιουγκοπιάστηκα έφτασε στην επικράτηση με 67-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παντελής Κορωνάκος ο οποίος πέτυχε 9 πόντους, μοίρασε 4 ασίστ, έκανε ένα κλέψιμο και μάζεψε 13 ριμπάουντ.

Η Γιουγκοπιάστηκα είχε 19/42 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 11/18 βολές, 54 ριμπάουντ και 15 ασίστ. Παράλληλα μέτρησε 8 κλεψίματα και 17 λάθη. Από την άλλη η Vatos Krokos είχε 17/45 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 6/11 βολές και 35 ριμπάουντ. Επίσης είχε 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Γιουγκοπιάστηκα (Νικολαΐδης): Πατάγιας 9(10ρ.), Παπαγεωργίου 11(2ρ.), Κορωνάκος 9(13ρ.), Τσάνταλης 19(15ρ.), Νικολαΐδης 10(4ρ.), Κύρκος 1(2ρ.), Μπαντράς, Πουριέζης, Σακαρέλος 6(1ρ.), Ψαρρός 2(6ρ.)

Vatos Krokos (Λάζος): Καλλίτσας 6(2ρ.), Διακάτος 2(4ρ.), Μπιστούνας 18(6ρ.), Λάζος 5(4ρ.), Βιντζηλαίος 7(7ρ.), Αμοργιανός 6, Φερίδης 2(7ρ.), Χριστόπουλος 6(5ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ψυχραιμία που έδειξε η Γιουγκοπιάστηκα στα σημεία στα οποία οι αντίπαλοι πλησίασαν στο σκορ.