23/04/2023
Kill Beer 13 22 25 21 - 81 -
Aballiers 18 13 11 14 - 56 -

Με το βλέμμα στους "16" οι Kill Beer!

Κυριακή απόγευμα στο κλειστό της Basketaki Arena στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των 32’ της Development, η Kill Beer φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, επικράτησε των Aballiers με σκορ 81-56!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Θοδωρή Τσελίκη με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γιώργος Βερνίκος είχε 16 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 5 κλεψίματα!

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση τα όσα θα ακολούθησαν. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν στο παρκέ της

Basketaki Arena με σημαντικές απουσίες, γεγονός που τους ανάγκασε να παίξουν άμυνα ζώνης, ώστε να ρίξουν το τέμπο και να πάνε την αναμέτρηση σε επιθέσεις 24’ δευτερολέπτων! Ο Γραμματικός δημιούργησε πολλά προβλήματα στον αντίπαλο τους, πετυχαίνοντας 8 πόντους, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μανώλης με 4. Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν σε κανένα χρονικό σημείο να επιβάλουν τον ρυθμό τους και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Αποστολόπουλο με 4 πόντους. Η περίοδος έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 13–18.

Σε συνέχεια η είσοδος του Παντελόπουλου στο παρκέ άλλαξε άρδην την εικόνα της αναμέτρησης. Ο σέντερ των γηπεδούχων με 5 πόντους και 5 ριμπάουντ στο ενεργητικό του βοήθησε την ομάδα του να ανεβάσει την ένταση στην άμυνα της, έδωσε πολύτιμες οι λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, έλεγξε τα ριμπάουντ και συνεπικουρούμενος από τον εξαιρετικό Τσελίκη(13π), έκλεισαν το ημίχρονο στο συν τέσσερα με σκορ 35–31.

Στο τρίτο κόμματι της αναμέτρησης γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα τους, την εξαιρετική εμφάνιση των Τσελίκη και Μπογέα, αλλά και το γεγονός ότι ο αντίπαλος είχε παρουσιαστεί στο γήπεδο με αρκετές απουσίες, οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας σκοράρισμα δεκαοχτώ πόντων με σκορ 60-42. Στον αντίποδα, οι Aballiers αδίκησαν τους εαυτό τους, λόγω των απουσιών τους στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς, γεγονός που δεν τους άφησε να διεκδικήσουν το παιχνίδι μέχρι το τέλος!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο γήπεδο η Kill Beer όχι μόνο κράτησε τη διαφορά που είχε δημιουργήσει μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά άνοιξε ακόμη περισσότερο τη ψαλίδα της, με το τέλος του παιχνιδιού να τη βρίσκει να πανηγυρίζει μία ευρείας έκταση νίκη με σκορ 81-56, που της δινει το δικαίωμα να στρέψει το ενδιαφέρον της, πλην συγκλονιστικού απροόπτου, στη επόμενη φάση των playoffs!

Οι Kill Beer είχαν 26/45 δίποντα, 9/30 τρίποντα, 4/7 βολές, 47 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 15 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 19/46 δίποντα, 3/24 τρίποντα , 9/19 βολές, 39 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 12 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη.

kill Beer(Παντελόπουλος): Παντελόπουλος 12, Κανέλλος 4, Καραδημητρίου, Μπακάλης 8, Μπογέας 11, Σαλονίκας, Παντελόπουλος 7, Τουργέλης, Τσελίκης 27, Τσοκαντάς 6.

Aballiers(Γραμματικός): Βερνίκος 16, Γραμματικός 19, Σωτήρης Θάνος 10, Νίκος Θάνος 5, Λιακόπουλος 2, Μανώλης 4.

Τι μας άρεσε: Το δεύτερο ημίχρονο των νικητών!