17/10/2023
Κλειώ 8 11 11 11 - 41 -
West Side B.C 15 18 11 25 - 69 -

Με τοξοβόλο Μπελεχάκη οι West Side!

Με Betsson mvp τον τοξοβόλο Γιώργο Μπελεχάκη (18π., 6/9 τρίπ.) οι West Side επικράτησαν εύκολα της Κλειούς με 41-69 στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της Development 2 League.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, βρίσκοντας στήριγμα στους Ρηγόπουλο (7π.), Τσούλφα (3π.), Αθανασιάδη (3π.) και Γαλανόπουλο (2π.) και χτίζοντας από νωρίς διαφορά. Σε ρηχά νερά κινήθηκε στο ξεκίνημα η ιστορική Κλειώ, παρά την προσπάθεια των Τσιώλου (4π.), Γκιντζίρη (2π.) και Πολυχρονόπουλου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 8-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, οι West διεύρυναν σημαντικά το υπέρ τους προβάδισμα, με τους Μπελεχάκη (9π.) και Ρηγόπουλο (5π.) να τραβούν το επιθετικό κουπί. Στην αντίπερα όχθη, η Κλειώ εμφανίστηκε βελτιωμένη επιθετικά, χάρη στους Αμπατζή (7π.), Γκιντζίρη (2π.) και Πασχάλη (2π.), όμως πήγε προς τα αποδυτήρια ούσα πίσω με 14 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 19-33.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 11-11 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Τσιώλος (6π.), Αμπατζής (2π.) και Καραμπέτσας (2π.) οδήγησαν επιθετικά την Κλειώ, ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με Αθανασιάδη (4π.), Ρηγόπουλο (4π.) και Τριανταφυλλίδη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 30-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι West Side πάτησαν το γκάζι, κυριαρχώντας κάτω από τα δύο καλάθια και σκοράροντας με μεγάλη συνέπεια, χάρη στους Τσούλφα (10π.), Μπελεχάκη (9π.), Αθανασιάδη (4π.) και Ρηγόπουλο (2π.). Το δίδυμο Πολυχρονόπουλος (7π.) - Αμπατζής (4π.) σκόραρε για λογαριασμό της Κλειούς, η οποία δεν κατάφερε να αποφύγει την βαριά ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, η Κλειώ είχε 19/68 δίποντα, 0/5 τρίποντα και 3/5 βολές. Μάζεψε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι West Side είχαν 18/39 δίποντα, 8/21 τρίποντα και 9/21 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Μπελεχάκης με 18 πόντους και double-double, έχοντας 0/3 διποντα και 6/9 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Αμπατζής με 13 πόντους, έχοντας 6/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Κλειώ (Τσιώλος) : Αμπατζής 13, Γκιντζίρης 4, Θεοδωρόπουλος, Καραμπέτσας 2, Πασχάλης 2, Πολυχρονόπουλος 10, Τσιώλος 10.

West Side (Αδελφόπουλος) : Αθανασιάδης 11, Γαλανόπουλος 2, Μπελεχάκης 18 (6), Ρηγόπουλος 18 (2), Στέφος 2, Τριανταφυλλίδης 2, Τσούλφας 16.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.