42
Λεγάμενοι BC 18 13 16 9 - 56 -
Aces 10 12 8 12 - 42 -

Με τον Δημουλιά οδηγό οι Λεγάμενοι!

Άλλο ένα παιχνίδι που έδειξαν μέρος των δυνατοτήτων τους οι Λεγάμενοι, με τη νίκη απέναντι στους Aces να έρχεται με τελικό σκορ 56-42 στο ΣΕΦ, το βραδάκι της Τρίτης!

Μετά από ένα μουδιασμένο δικό τους ξεκίνημα και ένα πολύ καλό των Aces, οι Λεγάμενοι βρήκαν σουτ απο Γκανιάτσα και Στάντζο, πήραν τα ριμπάουντ και έβγαλαν όμορφες φάσεις, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους ανήκει, κλείνοντάς το στο 18-10 μπροστά, με Τσουτσουράκη, Κοντακιώτη και Μπάκα αρκετά καλούς για την παρέα του δεύτερου!

Ο Αντώνης ο Μπατζάκας ήταν καταπληκτικός στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Κοντακιώτη να σκοράρει κάτω από το καλάθι και να μειώνει στους 3 (20-17) λίγο πριν τα μισά. Οι Λεγάμενοι γύρισαν τη μπάλα, βρήκαν τις καλύτερες επιλογές και με τον Βρεττάκο να μπαίνει στην εξίσωση, έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 31-22.

Το ίδιο καλοί και... λίγο παραπάνω ήταν οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο την οποία έκλεισαν στο υπέρ τους 47-30, με τους Μπατζάκα και Τσουτσουράκη να δίνουν ό,τι έχουν για να κρατήσουν το παιχνίδι κοντά αλλά δεν τα κατάφεραν. Γκανιάτσας και ο εξαιρετικός... κλέφτης Σιγάλας ξεχώρισαν στο δεκάλεπτο, με τους Λεγάμενους να βάζουν σοβαρή υποψηφιότητα για τη νίκη...

Υπήρξε λίγη ένταση, με το παιχνίδι όμως να μη χάνει τον ρυθμό του και τους Λεγάμενους να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση με το υπέρ τους 56-42, παίρνοντας άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάρης Δημουλιάς με 16 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Aces ξεχώρισε ο Γιώργος Κοντακιώτης με 10 πόντους, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 λάθη.

Οι γηπεδούχοι είχαν 15/31 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 5/14 βολές, 51 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/49 δίποντα, 1/15 τρίποντα, 7/17 βολές, 37 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα και 14 λάθη.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Ζήμπρας 2, Στάντζος 3 (14 ριμπ.), Σιγάλας 3, Αγαλόπουλος 2, Βρεττάκος 4, Γκανιάτσας 18, Δημουλιάς 16, Καμαριωτάκης 8.

Aces (Κοντακιώτης): Κοντακιώτης 10 (19 ριμπ.), Μπατζάκας 17, Μπάκας 4, Τσουτσουράκης 9, Μαραβέλιας 2.

Τί μας άρεσε: Το... πολυεργαλείο ο Δημουλιάς!