31/10/2020
Brazzers 18 15 18 18 - 69 -
Ιπ-πότες 13 12 6 16 - 47 -

Με τον γνωστό τους τρόπο οι Brazzers!

Επιστροφή στις νίκες για τους Brazzers στον τρίτο όμιλο της Master League, καθώς στα πλαίσια της τρίτης αγωνιστικής επιβλήθηκαν εύκολα των Ιπποτών με 69-47 στο Basketaki Arena, αφήνοντάς τους έτσι χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 0-5 στο πρώτο δίλεπτο, οι Brazzers έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 18-13, χάρη σε δύο τρίποντα του Μπάρμπα, 6 πόντους του Βαρθολομαίου και 4 του Δαρδαμάνη. Ο Ρούσσος με 5 πόντους, ο Κεκεμπάνος με 4 και ο Σάλλαρης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έχτισαν διψήφια διαφορά 13 πόντων, 26-13, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 33-25, μετά από 10 συνεχόμενους πόντους του Κούρογλου. Τους Ιππότες κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Κουρούμαλης και Μούρτζος με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Νίκου Βαρθολομαίου αποφάσισε να ανεβάσει στροφές και με τους Μπάρμπα, Κούρογλου και Δαρδαμάνη να σκοράρουν από 3 πόντους ο καθένας, ξέφυγε στους 20, 51-31. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τα καλάθια των Ρούσσου, Αγγελόπουλου και Κουρούμαλη. Σκορ τρίτης περιόδου 51-31!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους λευκούληδες να φτάνουν στην άνετη νίκη με 69-47, έπειτα από 5 πόντους του Δαρδαμάνη, 5 του Κωνσταντίνου και 4 του Μάνου. Για το συγκρότημα του Νταλαμπίρα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σιαπάνης (8π), Κουρούμαλης (6π) και Σάλλαρης (2π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/27 βολές, 23/51 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 15/48 δίποντα και 4/30 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Mvp των Brazzers ο Βαρθολομαίος με 10 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Ιπποτών ο Κουρούμπαλης με 15 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 4/9 δίποντα και 2/9 τρίποντα, ενώ πήρε 8 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι.

Brazzers (Κατέρης): Αμπάζογλου 5, Δαρδαμάνης 10, Μάνος 6, Βαρθολομαίος 10, Κωνσταντίνου 5 (1), Κωνσταντινίδης 4, Κούρογλου 16, Μπάρμπας 9 (3), Χαλκιόπουλος 4, Ζαφειράκης

Ιππότες (Νταλαμπίρας): Αγγελόπουλος 2, Κοσιαράς, Μπαμπάτσικος 2, Κεκεμπάνος 4, Σάλλαρης 5 (1), Σιαπάνης 8, Ρούσσος 7 (1), Κουρούμαλης 15 (2), Μούρτζος 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης και οι γεμάτοι πάγκοι των δύο ομάδων!