09/10/2021
Orlando Tragics 20 20 11 14 - 65 -
Reddicolo 17 15 13 6 - 51 -

Με τον γνωστό τους τρόπο οι Τραγικοί!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου εξασφάλισαν οι Orlando Tragics, καθώς για την τρίτη αγωνιστική του 27ου ομίλου κέρδισαν το μαχητικό Red-Dicolo με 65-51 στο κλειστό του Κολωνού, έχοντας 13/36 τρίποντα!

Άκρως απολαυστικό ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Orlando Tragics να προηγούνται με 20-17, χάρη σε τρία τρίποντα του Μεϊντάνη και 4 πόντους του Κολυβά. Ο Ράδος με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά, ενώ από 2 είχαν οι Ζυγολάνης, Θειακούλης, Γραμματόπουλος και Μακρής.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Κωνσταντίνου, 4 πόντους του Ζαφειρόπουλου και 4 του Μεϊντάνη, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 40-32. Το Red-Dicolo κράτησαν όρθιο σε εκείνο το διάστημα οι Γραμματόπουλος και Ράδος με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Με δύο ακόμη τρίποντα του Κωνσταντίνου και ένα του Ζαφειρόπουλου, οι Τραγικοί έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 50-36. Ωστόσο, η παρέα του Μακρή δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με ακόμη 5 πόντους του Θειαλούλης, αλλά και 4 του Ράδου, πλησίασε στους 6, 51-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Μεϊντάνης για τους Orlando Tragics, αφού με ο δικούς του πόντους και 4 του Τσαμουρά, οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη πρόκριση με 65-51. Για τους “Ρεντικολιώτες” στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο super star Νίκος Μακρής με τα δύο τρίποντα που έβαλε.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 7/31 δίποντα και 13/36 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/10 βολές, 18/39 δίποντα και 4/18 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Κορυφαίος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 3/5 βολές, 2/5 δίποντα και 5/9 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 8 λάθη. Πολυτιμότερος του Red-Dicolo ο Ράδος με 17 πόντους, έχοντας 0/4 βολές, 7/11 δίποντα και 1/7 τρίποντα.

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Αλοΐζος 2, Τσαμουράς 4, Ζαφειρόπουλος 7 (2), Κριαλάκος, Μεϊντάνης 22 (5), Κωνσταντίνου 12 (4), Αγαλόπουλος 7 (1), Κολυβάς 9 (1), Σιμιτιάν

Red-Dicolo (Μακρής): Ράδος 17 (1), Θειακούλης 7 (1), Ζυγολάνης 4, Μακρής 12 (4), Λύρος, Κυρίτσης 4, Γραμματόπουλος 7

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των Orlando Tragics από την περιφέρεια, αλλά και η μαχητικότητα του Red-Dicolo!