25/02/2024
Porto Raftors 19 6 17 17 - 59 -
Κλειώ 9 8 5 20 - 42 -

Με τον Μπαντουβάκη, τον Σιαχάμη και τα αλλά παιδιά..!

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται λέει ο θυμόσοφος λαός μας και κάτι ανάλογο φάνηκε να ισχύει και σε αυτό το παιχνίδι! Ο Σιαχάμης ήταν απολαυστικός έξω από τη γραμμή των 6.75 με 100%(3/3) ευστοχία, ενώ οι Καλδέλης και Δ.Μπαντουβάκης αποτέλεσαν τα απόλυτα αφεντικά κάτω από τα δυο καλάθια! Από την άλλη πλευρά, όλα τα ατού των φιλοξενούμενων έμειναν σε «χαμηλές πτήσεις»! Ενδεικτικό, το γεγονός ότι κανείς παίκτης δεν πέτυχε πάνω από δυο πόντους! Το σκορ της Κλειώς το μοιράστηκαν οι Αμπατζής(2π), Καλαλής(2π), Καστανιώτης(2π), Γρομιτσάρης(2π) και Τσιώλος(1π)! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 19-9!

Το δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ξεχαστεί παρά πολύ γρήγορα, όχι μόνο από εμάς, αλλά και από τις ίδιες ομάδες! Οι παίκτες των Raftors και της Κλειώς εμφανίστηκαν χωρίς ιδέες στην επίθεση, ήταν εκνευριστικά άστοχοι, με το φτωχό επιμέρους 6-8 να έρχεται ως φυσική συνέχεια των παραπάνω! Το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου ήταν το 25-17!

Οι Porto Raftors με την επιστροφή τους στο παρκέ του Seven ήταν να του πιεις στο ποτήρι! Ο Σιαχάμης συνέχισε να πυροβολεί από το τρίποντο, ο Σουγιουλτζής θυμήθηκε επιτέλους τον ξεχασμένο καλό εαυτό του, ενώ ο Μπαντουβάκης επιβεβαίωσε ότι δίκαια συγκαταλέγεται στους πιο πλήρεις παίκτες της κατηγορίας! Αν σε όλα αυτά συνυπολογίσει κανείς την υποδειγματική άμυνα των γηπεδούχων, που είχε σαν αποτέλεσμα ο αντίπαλος να μείνει στους πέντε ποντους, είναι εύκολο να δικαιολογηθεί το 42-22, όπου ήταν το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου! Από την άλλη πλευρά, μάταια προσπαθούσε ο captain Αμπατζής να ξυπνήσει τους συμπαίκτες του από το αγωνιστικό λήθαργο στο οποίο βρέθηκαν!

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε το καλύτερο  διάστημα των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι, θυμίζοντας ένα μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων! Ο μεγάλος αρχηγός, Δημήτρης Αμπατζής, το πήρε πάνω του, σκόραρε 9 πόντους και συνεπικουρούμενος από την αγωνιστική αφύπνιση του Τσιώλου, βοήθησαν την Κλειω να κερδίσει στο τέταρτο δεκάλεπτο με το επιμέρους 17-22! Ωστόσο, αυτό δεν στάθηκε ικανό να αλλάξει την κατάσταση, λόγω της διαφοράς που είχαν αποκτήσει οι Porto Raftors! Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σουγιουλτζής με 6 ποντους στο ενεργητικό του! Ο ήχος από τη κόρνα λήξης βρήκε τους Porto Raftors να πανηγυρίζουν μια άκρως σημαντική νίκη για το πρωτάθλημα της Development League 2 με σκορ 59-42!

Betsson MVP ο Δημήτρης Μπαντουβάκης με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Σπύρος Καλαλής-Καλαλές είχε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1ασίστ και 1 κλέψιμο!

Porto Raftors(Σιαχάμης): Καλδέλης 5, Καραγιάννης 2, Δ.Μπαντουβάκης 16, Νικολάου 6, Σιαχάμης 18, Σουγιουλτζής 12.

Κλειώ(Αμπατζής): Αμπατζής 11, Καλαλής-Καλαλές 12, Καστανιώτης 5, Πασχάλης, Τσιώλος 7, Γρομιτσάρης 7.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση του Δ.Μπαντουβάκη στις δυο πλευρές του παρκέ, αλλά και η ευστοχία των Σιαχάμη-Σουγιουλτζή έξω από την γραμμή των 6.75!