14/12/2021
The Jokers 10 6 7 7 - 30 -
Gangsters 15 9 12 9 - 45 -

Με τον τρόπο τους οι Gangsters!

Την πέμπτη τους νίκη στον δεύτερο όμιλο της Master League πανηγύρισαν οι Gangsters που επιβλήθηκαν στο κλειστό του Κολωνού των Jokers με 45-30.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, οι Gangsters μπήκαν πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 5 πόντους, 15-10 με το τέλος της πρώτης περιόδου, με τον Βασίλη Λάιος να σημειώνει γρήγορα 6 πόντους. Για την ομάδα του Βασιλειάδη, 4 πόντους έβαλε ο Γιάννης Πανόπουλος.

Το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να παίζουν εξαιρετική άμυνα. Αυτό αποτυπώνεται και στο χαμηλό 9-6 που ήταν το σκορ της περιόδου υπέρ των Gangsters, που είχαν πληθωρικότητα στην επίθεση με τους Μαρκόπουλο και Βασίλη και Γιώργο Λάιο να σκοράρουν. Για τους «λευκούς» από 2 πόντους σημείωσαν οι Πουντακιώτης, Γκαφάρ και Τζιτζογλάκης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βρύλλη συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Με όπλο της την καλή άμυνα, έτρεξε ένα νέο επιμέρους 12-7 σερί και προηγήθηκε στο 30′ με 13 πόντους διαφορά, 36-23 «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την νίκη. Οι Jokers είχαν «αιχμαλωτιστεί» από την σκληρή άμυνα των αντιπάλων τους και είχαν βγει από τα νερά τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν μπορούσε να αλλάξει τίποτα στο ματς. Οι Gangsters διατήρησαν με μεγάλη ευκολία το προβάδισμά τους και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη με 45-30 μπαίνοντας ξανά σε τροχιά playoff. Από την άλλη, οι Jokers, πραγματοποίησαν την χειρότερη φετινή τους εμφάνιση και δίκαια ηττήθηκαν.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Γιώργος Λάιος με 8 πόντους, 15 ριμπάουντ,1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος και 1 τάπα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλε Γκαφάρ με 3 πόντους, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος και 4 τάπες.

Συνολικά οι Jokers είχαν 9/64 εντός πεδιάς, 1/33 τρίποντα και 11/24 βολές. Πήραν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 13 λάθη και 5 τάπες. Από την άλλη οι νικητές είχαν 16/60 εντός πεδιάς, 1/10 τρίποντα και 12/23 βολές. Πήραν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 18 λάθη και 3 τάπες.

Jokers (Βασιλειάδης): Φιλιππάκος, Πανόπουλος 10, Πάτσης, Καραγιαννίδης 1, Τζιτζογλάκης 5, Πουντακιώτης 6, Κοντοές 3, Καλλινίδης 2, Γκαφάρ 3.

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής): Ασπράς 3, Αλεξανδρής 5, Λάιος Γ 8, Λάιος Β 9, Μαρκόπουλος 15, Γραφιαδέλλης 3, Μακρής, Αφουξενίδης 2.

Τι μας άρεσε: Το δυνατό παιχνίδι που είδαμε!

Τι δεν μας άρεσε: Τα αρκετά νεύρα του ματς!