20/11/2022
RBD Ball Boys 13 21 12 13 - 59 -
RBD Gipsy Blinders 24 14 10 13 - 61 -

Με "τρελό" τρίποντο του Ζένου!

Επιστροφή στις νίκες για τους Gipsy Blinders στον δεύτερο όμιλο του Basketaki Rebound League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής λύγισαν δύσκολα τους ουραγούς Ball Boys με 59-61 στο κλειστό του Σπάρτακου, με τον Ζένο να βάζει το νικητήριο τρίποντο, 3,3" για το φινάλε.

Τρομερό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gipsy Blinders στο ματς, καθώς με 13 πόντους του Πολίτη και 9 του Πασχαλάκη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +11, 13-24! Το δίδυμο Τσάγκα - Πέτρου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 6 πόντους του Ματθαίου, 5 του Τσάγκα και 4 του Τσιούνη, οι Ball Boys πλησίασαν στους 4, 34-38. Τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε θέση οδηγού σε εκείνο το σημείο οι Λαρίσης (4π), Πασχαλάκης (3π) και Μπερζελέας (3π).

Με τους Πολίτη και Πασχαλάκη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, οι Gipsy Blinders έχτισαν εκ νέου διψήφια διαφορά 10 πόντων στα μισά της τρίτης περιόδου, 38-48. Για ακόμη, όμως, μια φορά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει και με τους Ματθαίου - Τσάγκα να σκοράρουν από 5 πόντους έκαστος, μείωσαν στο καλάθι, 46-48, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ματθαίου μπήκε πολύ δυναμικά και με 10 δικούς του πόντους, οι Ball Boys προηγούνταν με 59-58, 8" για το τέλος. Ωστόσο, ο Ζένος είπε την τελευταία λέξη του αγώνα και με τρίποντο μαχαιριά, 3,3" για τη λήξη, χάρισε την μεγάλη νίκη στους Gipsy Blinders με 59-61!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/22 βολές, 18/42 δίποντα και 4/22 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 2/12 βολές, 19/43 δίποντα και 7/19 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Ball Boys ο Τσάγκας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 βολές, 3/12 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Gipsy Blinders ο Πασχαλάκης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 6/10 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Ball Boys (Τσάγκας): Καραδούκας 6, Πέτρου 7, Τσιούνης 6, Τσάγκας 16 (2), Ματθαίου 23 (2), Μιχαλόπουλος

Gipsy Blinders (Πασχαλάκης): Ζέρβας, Γεωργούλας 2, Λαρίσης 6, Ζένος 5 (1), Πασχαλάκης 22 (3), Πολίτης 23 (2), Μπερζελέας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε του ντέρμπι!