04/01/2023
West Side B.C 21 17 11 18 - 67 -
Pink Paper 13 21 21 13 - 68 -

Με “τριπλό” Παπανδρέου πήραν το θρίλερ Pink Papers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι West Side υποδέχθηκαν τους ισόβαθμους Pink Paper στο μεγάλο ντέρμπι της 10η αγωνιστικής για τον πρώτο όμιλο του Rebound League. Με τρομακτική εμφάνιση από τον νεοαποκτηθέντα Γιώργο Παπανδρέου (23π.,12ρ.,10 ασί.) και τους Κονταρίνη (20π.) και Σακκή (18π.) να τον ακολουθούν, οι Pink Paper πήραν το πολύτιμο ροζ φύλλο επικρατώντας με 67-68. Η ομάδα του Καμπόσου που φιγουράρει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα προετοιμάζεται πλέον για το προσεχές ντέρμπι απέναντι στα πρωτοπόρα Ραμολιμέντα. Από την άλλη, οι West Side, παρότι ηττήθηκαν, υπερασπίστηκαν τη διαφορά των δύο πόντων από το ματς του πρώτου γύρου και έτσι σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους Pink Paper θα βρεθούν από πάνω. Ας τα αφήσουμε όμως αυτά και πάμε να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σαφώς πιο αποτελεσματικοί ήταν οι West Side στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τους Αθανασιάδη (6π.), Ρηγόπουλο (5π.), Καραθανάση (4π.), Τσούλφα (4π.) και Μήλλα (2π.) να σκοράρουν με συνέπεια, οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Οι Pink Paper άργησαν λιγάκι, αλλά βρήκαν τα πατήματά τους παραμένοντας σε λογική απόσταση από τους αντιπάλους τους, χάρη στο δίδυμο Σακκής (9π.) – Παπανδρέου (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 21-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι μετέπειτα νικητές παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Με τον Παπανδρέου (6π.) να είναι εξαιρετικός κυρίως δημιουργικά αλλά και εκτελεστικά και τον Κονταρίνη (8π.) να τελειώνει αποτελεσματικά τις φάσεις κοντά στο καλάθι, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κι άλλο τη διαφορά. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Αδελφόπουλου κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα, χάρη στις λύσεις που προσέφεραν οι Γαλανόπουλος (5π.), Ρηγόπουλος (5π.), Μπελεχάκης (3π.), Τριανταφυλλίδης (2π.) και Αθανασιάδης (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 38-34.

Μετά την ανάπαυλα η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς την πλευρά των Pink Paper που επικράτησαν στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 11-21. Η τριπλέτα των Παπανδρέου (8π.) – Κονταρίνη (8π.) – Σακκή (4π.) συνέχισε να δημιουργεί σταθερά προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων, οι οποίοι κινήθηκαν σε ρηχά νερά αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα από την πιεστική άμυνα των Pink και διανύοντας το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 49-55.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο με αρκετές διακυμάνσεις σε προβάδισμα και μομέντουμ. Οι West Side πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή με πρωταγωνιστή τον Τσούλφα (7π.) και σημαντικές βοήθειες από τους Μπελεχάκη (3π.), Ρηγόπουλο (3π.), Μήλλα (2π.) και Καραθανάση (2π.). Ο Παπανδρέου, όντας εύστοχος από τη γραμμή διαμόρφωσε το 65-68 λίγο πριν το φινάλε, όμως στην τελευταία φάση οι Pink Paper φλέρταραν με την αυτοκτονία, καθώς στα 0,6’’ του δευτερολέπτου ο Ρηγόπουλος κέρδισε το δικαίωμα για τρεις ελεύθερες βολές. Φάνηκε ψύχραιμος ευστοχώντας στις δύο πρώτες, όμως τελικά δεν κατάφερε να στείλει το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο και οι Pink Paper πανηγύρισαν τη νίκη με 67-68.

Στο τέλος του αγώνα, οι West Side είχαν 18/40 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 16/29 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Pink Paper είχαν 26/50 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 4/13 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 20 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παπανδρέου με 23 πόντους και triple – double, έχοντας 6/15 δίποντα, 3/11 τρίποντα και 2/5 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 5 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Μήλλας με 6 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 4/5 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και είχε 3 λάθη σε 23 λεπτά συμμετοχής.

West Side (Αδελφόπουλος) : Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 12, Γαλανόπουλος 5 (1), Καραθανάσης 6, Μήλλας 6, Μπελεχάκης 9 (3), Πατσαχτσίδης, Ρηγόπουλος 13 (1), Τριανταφυλλίδης 3, Τσούλφας 13.

Pink Paper (Καμπόσος) : Αζάρ 3 (1), Ζηζόπουλος, Καμπόσος, Κονταρίνης 20, Κοντομίχος 2, Κωλέττης, Παπανδρέου 23 (3), Ρόκκας 2, Σακκής 18.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε και οι άφθονες διακυμάνσεις στην εξέλιξη του αγώνα.