05/10/2023
ESDDA Graduates 13 3 8 10 - 34 -
The Dreamers 14 18 9 25 - 66 -

Με τρίποντη βροχή οι Dreamers!

Το βράδυ της Πέμπτης στο Basketaki Arena οι Dreamers ξανά συναντήθηκαν με τους ESDDA Graduates, αυτή τη φορά στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του Λευτέρη Μανασή, ούσα ανώτερη στα τρία τέταρτα του αγώνα, πήρε δίκαια και εμφατικά το ροζ φύλλο αγώνα με 34-66 και αρκετούς πρωταγωνιστές στο επιθετικό σκέλος. Σε ρηχά νερά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, κινήθηκαν οι Graduates του Μπάμπη Τσίτσιρα που υποχώρησαν στο 0-4. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σε μοιρασμένο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες βρήκαν σχεδόν ταυτόχρονα τα πατήματά τους, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής η μία από την άλλη. Βασιλάκος (7π.), Πατουλιάς (4π.) και Σκενδέρογλου (2π.) τραβούσαν κουπί για τους Graduates, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Μανασή (7π.) Κουρίχ (3π.) και Βαζούρα (3π.) βρίσκοντας λύσεις κυρίως πίσω από τα 6,75μ. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-14.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το παρκέ κατηφόρισε προς την πλευράς των Dreamers. Με επιμέρους 3-18 οι φιλοξενούμενοι ήλεγξαν απόλυτα το ματς και με πρωταγωνιστές τους Ελενίτσα (5π.), Κοντό (3π.), Βαζούρα (3π.), Μανασή (3π.) και Κουρίχ (2π.) έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας. Στην αντίπερα όχθη, μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς δια χειρός Ναρλή (2π.) μέτρησαν οι γηπεδούχοι που βρέθηκαν σε δύσκολη θέση, οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με -16. Σκορ ημιχρόνου, 16-32.

Μετά την ανάπαυλα οι Graduates εμφανίστηκαν βελτιώμενοι, όμως τα καλάθια των Ναρλή (3π.), Πατουλιά (3π.) και Χριστοφόρου (2π.) δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να μειωθεί η διαφορά. Οι Dreamers διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, σκοράροντας μόλις 9 πόντους, αλλά παρέμειναν μπροστά με διψήφιο προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Dreamers πάτησαν το γκάζι, σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά και διευρύνοντας τις διαστάσεις της νίκης τους με κύριους δράστες τους Βαζούρα (9π.), Μανασή (7π.), Κοντό (5π.) και Ελενίτσα (4π.). Την ίδια ώρα οι Dreamers προσπαθούσαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, με το δίδυμο Βασιλάκος (6π.) - Τσακίρης (4π.) να βγαίνει μπροστά στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι ESDDA Graduates είχαν 9/34 δίποντα, 5/25 τρίποντα και 1/3 βολές. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 2 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 21 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Dreamers είχαν 14/41 δίποντα, 11/37 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Ελενίτσας με 11 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 1 μπλοκ και μόλις 1 λάθος σε 32 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πατουλιάς με 7 πόντους, έχοντας 2/5 δίποντα και ½ τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 19 λεπτά συμμετοχής.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Βασιλάκος 14 (3), Ναρλής 5 (1), Πατουλιάς 7 (1), Σκενδέρογλου 2, Τσίτσιρας, Τσακίρης 4, Χριστοφόρου 2.

Dreamers (Μανασής) : Βαζούρας 18 (4), Ελενίτσας 11 (1), Κοντός Γ. 10 (2), Κουρίχ 5 (1), Μανασής 19 (3), Περγαντής 3.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα του αγώνα.