21/12/2023
Falcons 6 9 6 15 - 36 -
BEERWAUKEE BUCKS 13 12 15 11 - 51 -

Με τρομερή άμυνα οι Bucks υπέταξαν τους Falcons

Σε ένα παιχνίδι όπου τον πρωταγωνιστικό ρόλο είχε η άμυνα, οι Beerwaukee Bucks κατάφεραν να φύγουν νικητές από το Πάρκο με 36-51, κόντρα στους πάντα αξιόμαχους Falcons.

Από την αρχή φαινόταν πως ούτε η μία αλλά ούτε και η άλλη ομάδα θα παρουσιάσει κάποιο επιθετικό "κρεσεντο", γεγονός που δικαίωσε τις προσδοκίες. Οι Bucks μπήκαν καλύτερα και πήραν από νωρίς προβάδισμα 7 πόντων (6-13). Οι Falcons ήταν σαν να είχαν πιαστεί στον ύπνο και δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Αυτό οδήγησε στο να πάρουν οι Bucks ακόμα μεγαλύτερες διαφορές εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το +13 (12-25) να τους δίνει μαξιλαράκι ασφαλείας.

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες παρουσίασαν αντίστοιχη εικόνα με αυτή του πρώτου μέρους καθώς η τιμή της διαφοράς ολοένα και μεγάλωνε. Πλέον, το 21-37 έμοιαζε πώς ήταν ένα πολύ ασφαλές προβάδισμα για τους Bucks που δύσκολα θα μπορούσε να ανατραπεί. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Falcons βελτίωσαν αισθητά την εμφάνιση τους, βρίσκοντας κάποια σουτ τριών πόντων όμως αυτό δεν έφτανε αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν αγκαλιά με τη νίκη. Τελικό σκορ 36-51 και οι Bucks φτάνουν τις 2 νίκες στη φετινή Development League.