04/03/2022
Χάνειball 15 8 23 5 - 51 -
Optimus Priamus 16 18 15 12 - 61 -

Με τρομερό Μπούρμπουλα ο Optimus!

Βράδυ Πέμπτης στην All Star Arena η Χάνειball (4-10) υποδέχθηκε τον Optimus Priamus (7-6) για την 15η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Development 2 League. Με τον Γιάννη Μπούρμπουλα να παρουσιάζεται σε εκπληκτική κατάσταση, σκοράροντας 27 πόντους με 10/20 σουτ, ο Optimus πήρε αγχωτική νίκη με 51-61 ανεβαίνοντας έτσι στο 8-6. Τριπλή ισοβαθμία με Τρίτο Φύλο και Εθνικό Star για την ομάδα του Moυστάκα, με τις τρεις αυτές ομάδες να αναμένουν καρτερικά κάποιο στραβοπάτημα των πρωτοπόρων για να μπουν «σφήνα» στην πεντάδα του ομίλου. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ταυτόχρονα τα πατήματά τους και να σκοράρουν με συνέπεια. Έξι διαφορετικοί σκόρερ για την πολύφωνη Χάνειball, με τον Φιλάρετο Κότσιφα να ξεχωρίζει έχοντας 4 πόντους. Στην άλλη πλευρά ο Γιάννης Μπούρμπουλας (7π. με 1 τρίπ.) ξεκίνησε από νωρίς το επιθετικό του κρεσέντο, ενώ ιδιαίτερα αποτελεσματικός σε αυτό το χρονικό διάστημα ήταν και ο Πιέρρος Παπαδάκος (7π. με 1 τρίπ.). Σκορ δεκαλέπτου, 15-16.

Αλλαγή σκηνικού στο υπόλοιπο του πρώτου μισού. Ο Optimus Priamus βελτιώθηκε σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Το επιμέρους σκορ έγραψε 8-18, με τον Γιάννη Μπούρμπουλα (10π. με 2 τρίπ.) να παίρνει τους φιλοξενούμενους από το χέρι, δίνοντάς τους διψήφιο προβάδισμα. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Χάνειball που βασίστηκε κυρίως στον Θανάση Μπελεφάντη (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 23-34.

Μετά την ανάπαυλα, η Χάνειball παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη σκοράροντας 23 πόντους και αλλάζοντας τα δεδομένα της αναμέτρησης. Το κουπί στην επίθεση τράβηξαν κυρίως οι Χριστόπουλος Κων. Κωνσταντίνος (6π.), Χριστόπουλος Σερ. Κωνσταντίνος (9π.) και Χριστόπουλος Γιάννης (4π.). Ο Optimus, παρότι δεν είχε ικανοποιητική συγκέντρωση στα μετόπισθεν, σκόραρε όσο χρειάστηκε με τους Βαγγέλη Καλτσάκα (7π.) και Γιάννης Μπούρμπουλας (4π.) για να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-49.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο ΟΑΚΑ με τον Optimus να αποδείκνυεται πιο ψύχραιμος. Η Χάνειball  κατάφερε να σκοράρει μόλις 5 πόντους, ενώ στον αντίποδα το δίδυμο Καλτσάκας – Μπούρμπουλας έβαλε μεγάλα καλάθια που απλοποιήσαν την υπόθεση νίκη για τον Πρίαμο.

Στο τέλος του αγώνα, η Χάνειball είχε 19/36 δίποντα, 1/23 τρίποντα, 10/21 βολές. Μάζεψε 37 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, ο Optimus Priamus είχε 18/47 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 10/20 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 10 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάννης Μπούρμπουλας με 27 πόντους, έχοντας 6/13 δίποντα, 4/7 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 3 λάθη σε 40 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κων. Χριστόπουλος με 11 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 0/12 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 4 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Μπελεφάντης 6 (4 ριμπ., 1 μπλοκ), Γούβης (8 ριμπ.), Χριστόπουλος Κων. 11 (4 ριμπ., 2 κλεψ.), Χριστόπουλος Σερ. Κων 13 (4 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Δαμουλάκης 2 (5 ριμπ.), Χριστόπουλος Γ. 10 (10 ριμπ., 2 κλεψ.), Κότσιφας 7.

Optimus Priamus (Μουστάκας) : Παπαδάκος 9 (7 ριμπ., 3 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ), Μπούρμπουλας 27 (4 ριμπ., 3 ασί., 3 κλεψ., 4 τρίπ.), Φουντουλάκης (2 ασί.), Καλτσάκας 12 (8 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 2 μπλοκ), Σκουτέρης 2, Λοίζος 5 (16 ριμπ.), Δάρας 4, Χατούνογλου 2 (4 ριμπ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.

Δεκάλεπτο : 15-16, 8-18, 23-15, 5-12.