Airμπωλ 12 12 15 18 15 72 -
Fast Break 22 13 11 11 7 64 -

Με τρομερό show Δαλίτσικα οι Airμπωλ !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Airμπωλ επικράτησαν στην παράταση των Fast Break με τον Τάσο Δαλίτσικα να πραγματοποιεί ασύλληπτη εμφάνιση με 28 πόντους και φλερτάροντας έντονα το triple-double.

Με τρομερό επιθετικό κρεσέντο από τον Μπουλαξή (12π.) και πολύτιμες βοήθειες από τους Μητρέλο (6π.) και Ηλιάδη (4π.), οι Fast Break έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά. Κάπως νωχελικά ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές που κρατήθηκαν σε λογική απόσταση, χάρη στο δίδυμο Κόππολα (8π.) - Δαλίτσικας (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-22.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς ήταν ισορροπημένο, με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-13 και τα δεδομένα να παραμένουν ως είχαν. Κόππολα (4π.), Μπιλάλης (3π.), Οργίνος (2π.) και Δαλίτσικας (2π.) τράβηξαν το κουπί για την ομάδα των Ψύκου και Κιάμου, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Fast Break απάντησαν με Κοσσένα (6π.), Τσάφο (3π.), Μητρέλο (2π.) και Ηλιάδη, κλείνοντας το ημίχρονο στο +11. Σκορ ημιχρόνου, 24-35.

Μετά την ανάπαυλα οι Airμπωλ ξεκίνησαν την αντεπίθεση διαρκείας τους, μειώνοντας αργά και σταθερά τη διαφορά με πρωταγωνιστές τους Κόππολα (4π.), Δαλίτσικα (4π.), Μπιλάλη (3π.) και Οργίνο (2π.). Από την άλλη, οι Fast Break παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, διατήρησαν το προβάδισμα, βρίσκοντας λύσεις από τους Μητρέλο (6π.), Μπουλαξή (3π.) και Ωραιόπουλο (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 39-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Airμπωλ συνέχισαν να προστατεύουν αποτελεσματικά το καλάθι και πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή. Με μεγάλα καλάθια των Μουσταφέρη (8π.), Δαλίτσικα (7π.) και Οργίνου (2π.) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να στείλουν το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο.

Στην παράταση οι Airμπωλ ευτύχισαν να έχουν τον Τάσο Δαλίτσικα σε ημιάγρια κατάσταση. Με 11 προσωπικούς πόντους και μια σειρά από εκπληκτικές άμυνες ο guard των γηπεδούχων, συνεπικουρούμενος και από τον αποτελεσματικό Οργίνο (4π.), υπέγραψε την πολύτιμη νίκη της ομάδας του. Μονάχα ο Μητρέλος (7π.) βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για λογαριασμό των Fast Break, οι οποίοι έχασαν ένα ματς που φαινόταν να το ελέγχουν για 35+ αγωνιστικά λεπτά.

Στο τέλος του αγώνα, οι Airμπωλ είχαν 24/60 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 9/14 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Fast Break είχαν 15/37 δίποντα, 9/33 τρίποντα και 7/15 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Δαλίτσικας με 28 πόντους και φλερτάροντας με το triple-double, έχοντας 8/9 δίποντα, ¾ τρίποντα και ¾ βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, ενώ είχε 3 κλεψίματα και 6 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μητρέλος με 21 πόντους, έχοντας 8/15 δίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

Airμπωλ (Ψύκος) : Δαλίτσικας 28 (3), Κόππολα 17, Μουσταφέρης 11, Μπιλάλης 6 (2), Οργίνος 10, Παπαδάκης, Ραπτοδήμος.

Fast Break (Μπουλαξής) : Ηλιάδης 7, Κοσσένας 9 (3), Μητρέλος 21, Μπουλαξής 17 (5), Τζιτζικαλάκης 2, Τσάφος 3 (1), Ωραιόπουλος 5.

Τι μας άρεσε : Η παράσταση του Τάσου Δαλίτσικα !