16/07/2021
Gladiators 12 16 25 18 - 71 -
Aguanile 20 17 18 15 - 70 -

Με τρομερό Τσακίρη στους 8!

Οι Gladiators με τον Βασίλη Τσακίρη να τους παίρνει από το χεράκι, προκρίθηκαν σε ένα σπουδαίο ματς απέναντι στην Aguanile με 70-71 και περιμένουν τον αγώνα απέναντι στους War Gamers!

Η Aguanile ήταν πολύ καλή στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Καλαφάτη(6), Σίνη(4) και Σιαμπλή(4) να είναι πρωτεργάτες και προηγήθηκε με 20-12 απέναντι στους Gladiators που έβρισκαν λύσεις κυρίως με Τσακίρη(6) και Ρούσσο(4).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μονομάχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με 11 πόντους του Τσακίρη και 5 του Βέλλη πέρασαν μπροστά 24 – 28. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι, και με Γιαγληκάκη(5), Σίνη(8) και Καλαφάτη να σκοράρουν πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 37 – 28.

Μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου η Aguanile συνέχισε να οδηγεί την κούρσα με Σιαμπλή(4) και Σίνη να είναι τα πρώτα βιολιά, ενώ οι Μονομάχοι με τον Μισιχρόνη(10) να ανεβάζει στροφές ακολουθούσαν 48-45. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι με δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Πρίτσου και 5 πόντους του Τσακίρη κατάφεραν να προσπεράσουν, όμως Σίνης, Σιμιτσόπουλος με δίποντα και Σιαμπλής με τρίποντο στην εκπνοή έγραψαν το 55 – 53.

Μπαίνοντας στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Σίνης με 6 συνεχόμενους πόντους ανέλαβε δράση για την Aguanile , ενώ Γκαλάς, Ρούσσος και Τσακίρης με τρίποντο μείωσαν σε 61 – 60. Καλαφάτης με δύο συνεχόμενα καλάθια και Γιαγληκάκης έδωσαν αέρα 7 πόντων στους γηπεδούχους, αλλά η άμεση απάντηση των Μονομάχων με τρίποντα από Πρίτσο,Τσακίρη και δίποντο του Γκαλά έκανε το σκορ 67-68. Με ενάμιση λεπτό να απομένει για την λήξη του ματς οι γηπεδούχοι με βολή του Σίνη και καλάθι του Καλαφάτη έκαναν το 70 – 68. Οι Gladiators όμως δεν είχαν την τελευταία τους λέξη. ισοφάρισαν με δίποντο του Ρούσου και με βολή του Τσακιπρη στο 1 δευτερόλεπτο πήραν μεγάλη πρόκριση με το τελικό 70 – 71 να γράφετε στο φωτεινό πίνακα.

Hall Of Brands MVP της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Βασίλης Τσακίρης με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Σίνης με 22 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Η Aguanile είχε 28 / 50 δίποντα, 3 / 23 τρίποντα, 5 / 6 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη. Οι Gladiators είχαν 17 / 38 δίποντα, 10 / 31 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Aguanile (Γιαγληκάκης): Δαμης 2, Σιμιτσόπουλος 4 (4ας.), Σίνης 22 (15ρ.), Καλαφάτης 18, Τζελέπης, Σιαμπλής 13 (14ρ.), Τασούλας, Γιαγληκάκης 11 (4ας.), Γκέγκιος.

Gladiators (Αρφαράς): Βέλλης 7 (3ας.), Αρφαράς, Τσακίρης 31(6ας.),Πρίτσος 11, Γκαλάς 4, Ρούσσος 8 (11ρ.), Σιλιβέστρου, Μισιχρόνης 10.

Τι μας άρεσε: Το γκραν-γκινιολικό φινάλε του αγώνα.