04/07/2024
Baboulas BC 15 14 26 22 - 77 -
West Brothers 25 19 21 27 - 92 -

Με τρόπο δυτικό πήγαν ημιτελικό

Οι νεοσύστατοι West Brothers πήραν μεγάλη νίκη εναντίον των Baboulas BC με 77-92, αναγκάζοντάς τους στην πρώτη τους ήττα. Από την αρχή του αγώνα οι "δυτικοί" πήραν το προβάδισμα και δεν μπόρεσαν να το αφήσουν. Στα πρώτα λεπτά είχαν ήδη διαφορά ασφαλείας καθώς ήταν μπροστά με 5-11. Οι Baboulas BC προσπάθησαν να μειώσουν αλλά οι West Brothers ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο (8-18) 4:29 πριν το τέλος της περιόδου. Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται σε παρόμοια επίπεδα μέχρι το τέλος, όποτε η κόρνα ήχησε με το σκορ να είναι 15-25.

Στην αρχή της 2ης περιόδου οι Baboulas BC έκαναν ακόμα μία απόπειρα να μειώσουν αλλά οι West Brothers είχαν συνεχώς απάντηση. Στα μέσα της περιόδου η διαφορά έπεσε στους 7 (24-31) αναπτερώνοντας τις ελπίδες των Baboulas BC. Όμως οι απαντήσεις ήρθαν ξανά καθώς η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφιο (+10, 26-36) 4:10 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Προς το τέλος της περιόδου οι West Brothers μπόρεσαν να ανεβάσουν τη διαφορά τους και έκλεισαν στο +15 (29-44).

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Baboulas BC μπήκαν πιο δυναμικοί και κατέβασαν τη διαφορά στους 9 (37-46) σε κάτι παραπάνω από 2 λεπτά. Εν τέλει οι West Brothers έδειξαν χαρακτήρα και ξανανέβασαν τη διαφορά αρκετά γρήγορα με σερί 0-4. Το προβάδισμα παρέμενε σε διψήφια επίπεδα και μάλιστα έφτασε σε νέο μέιστο, το +16 (45-61),  3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με ένα σερί του ύψους 8-0 οι Baboulas BC προσπάθησαν να τρομάξουν τους αντιπάλους τους. Στο τέλος του δεκαλέπτου οι West Brothers ήταν μπροστά με 55-65.

Η 4η περίοδος ήταν απόλυτα υπέρ των West Brothers, οι οποίοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους Baboulas BC. Αμφότερες οι ομάδες ήταν αρκετά αποτελεσματικές με τους "δυτικούς" να υπερισχύουν σε αυτό το κομμάτι. Το τελικό 77-92 έδωσε την πρόκριση στους West Brothers για τα ημιτελικά της Summer Master, όπου θα βρουν απέναντί τούς τους Respect.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Πισσανίδης με 23 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Baboulas BC διακρίθηκε ο Στάθης Ρατόπουλος με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Baboulas BC: Δημητριάδης 9 (2), Κυριακίδης 8 (2), Κυρσανίδης 4, Μπερμπέρης 2, Ξώμαλης 0, Οργαντζής 1, Ρατόπουλος 30 (1), Στεφανίδης 2, Στεψιανός 21 (2)

West Brothers: Ανδρεάδης 20, Βαλσαμίδης 7, Μαστοράκης 2, Παπανικολάου 3 (1), Πισσανίδης 23, Ταβλαρίδης 20 (5), Φωτιάδης 17 (1)