26/11/2022
Λύκοι 8 11 17 20 - 56 -
Gran Camaria 12 10 6 19 - 47 -

Με την σημαία στον ιστό τους οι Λύκοι!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στο ΣΕΦ οι Λύκοι, καθώς στα πλαίσια της ένατης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου της Development League κέρδισαν τα Gran Camaria με 56-47, πλησίασαν την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας και γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο την επιστροφή του αρχηγού Άρη Σάββα στην ομάδα.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τα Gran Camaria, καθώς με 4 πόντους του Τσακανίκα και βοήθειες  των Αθανασίου, Κουντούρη, Χρυσίνα και Σωτηρίου, προηγήθηκαν με 2-10 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Πάτρα, Κύλα, Χαροκόπο και Ανδρέα Καρακώστα να σκοράρουν από 2 πόντους ο καθένας, μείωσαν στους 4, 8-12!

Στην δεύτερη περίοδο οι κίτρινοι πάτησαν εκ νέου γκάζι και με 4 πόντους του Σωτηρίου και δίποντα των Αθανασίου, Χρυσίνα και Τσακανίκα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 11 πόντων, 11-22, 4:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Λύκοι αντέδρασαν άμεσα και με 4 πόντους του Σάββα και καλάθια των Αλέξανδρου Καρακώστα, Ανδρέα Καρακώστα και Δρόσου, μείωσαν στους 3, 19-22!

Αλλαγή σκηνικού στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 4 πόντους του Πάτρα, 3 του Αλέξανδρου Καρακώστα και τρίποντα των Σάββα - Δούκα, οι ασπρόμαυροι απέκτησαν σαφές προβάδισμα νίκης 8 πόντων, 36-28. Μοναδικός διασωθέντας των κίτρινων στο τρίτο δεκάλεπτο ο Χρυσίνας με τους 4 πόντους που πέτυχε. Σκορ τρίτης περιόδου 36-28!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λύκοι, αν και είχαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στο καλάθι, διατήρησαν την ηρεμία στο παιχνίδι τους και με μεγάλα σουτ των Δούκα, Κύλα και Δρόσου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-47. Για τα Gran Camaria στα τελευταία λεπτά του αγώνα πάλεψαν για την ανατροπή οι Τσακανίκας και Χρυσίνας, χωρίς όμως να είναι αρκετό για την ομάδα τους.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/23 βολές, 16/53 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Πήραν 47 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/15 βολές, 20/50 δίποντα και 1/21 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Λύκων ο Δούκας με 13 πόντους, έχοντας 4/6 βολές, 0/2 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για τα Gran Camaria ο Χρυσίνας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 0/4 βολές και 8/16 δίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Λύκοι (Σάββας): Στριμπούλης, Δρόσος 4, Χαροκόπος 2, Πάτρας 6, Δούκας 13 (3), Κύλας 9, Σάββας 8 (2), Καρακώστας Αν. 6, Καρακώστας Αλ. 6, Χαραλαμπίδης 2

Gran Camaria (Αθανασίου): Χρυσίνας 16, Σακελλαρίου, Παπάζογλου 2, Κουντούρης 4, Σωτηρίου 6, Τσακανίκας 10, Αθανασίου 6, Κουλούρης 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των Λύκων!