24/11/2023
Couvaliers 5 14 13 13 - 45 -
Retro Pacers 9 20 21 22 - 72 -

Με... υπερηχητικό Χατζημιχάλη η εύκολη νίκη των Retro Pacers!

Σε μια πολλή όμορφη αναμέτρηση που διεξήχθη στο Περιστέρι το βράδυ της Παρασκευής, οι Retro Pacers δεν είχαν πρόβλημα να επιβληθούν των Couvaliers με τελικό σκορ 45-72.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ "μουδιασμένα" στην αναμέτρηση με το σκορ να κυμαίνεται σε χαμηλά επίπεδα. Οι Cοuvaliers προηγήθηκαν 5-0 με πρωταγωνιστή τον Σμέτη, όμως δεν σημείωσαν άλλο πόντο μέχρι το τέλος της περιόδου. Ο Χατζημιχάλης έκανε την διαφορά για τους Retro Pacers, σημειώνοντας τους 8 από τους 9 πόντους της ομάδας του, για το 5-9 πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Retro Pacers πάτησαν γκάζι και με τον... υπερηχητικό Χατζημιχάλη προηγήθηκαν με 9-22. Οι Cοuvaliers με τους Σμέτη, Καζάνη να είναι οι μόνοι παίκτες που σκόραραν στην περίοδο, έκλεισαν το ημίχρονο στο -10 (29-39).

Οι Retro Pacers δεν κοίταξαν πίσω και συνέχισαν να αυξάνουν την διαφορά. Με τον Μπουρμπόν να βοηθάει επιθετικά τον Χατζημιχάλη, έκλεισαν την περίοδο με διαφορά 18 πόντων, 32-50 και έδειξαν πως αν είναι σοβαροί ως το τέλος θα πάρουν τη νίκη!

Η τελευταία περίοδος ήταν μια καλή ευκαιρία για τις δυο παρέες να τρέξουν, καθώς η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη. Οι Retro Pacers μοίρασαν τη μπάλα, με το σκοράρισμα να μοιράζεται ανάμεσα στους Χατζημιχάλη, Μπουρμπόν, Χου και Καζαφέρη. Για τους Cοuvaliers πάλεψαν οι Αθανασοπουλος και Σμέτης, με το τελικό σκορ να είναι το 45-72.

Betson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Χατζημιχάλης με 34 πόντους, 3 ασίστ και 8 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σμέτης με 21 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 15/39 δίποντα, 3/37 τρίποντα, 6/9 βολές,51 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/41 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/16 βολές, 43 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 7 λάθη.

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Σμέτης 21, Αθανασοπουλος 3, Τσιρδήμος 6, Γονιδάκης 2, Καζάνης 9, Χριστοδούλου 4.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Σέμπογλου 5, Βαμβακάρης, Χου 6, Κεστεκίδης, Καζαφέρης 15, Χατζημιχάλης 34, Μπουρμπόν 12.

Τι μας άρεσε: Το run & gun παιχνίδι του Παναγιώτη Χατζημιχάλη!