10/03/2024
Peristeri Wardogs 7 11 8 10 - 36 -
Σκόρπιοι BC 19 14 10 17 - 60 -

Με υπογραφή Χειράκη στο φινάλε, οι Σκόρπιοι!

Ανώτεροι ήταν στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Σκόρπιοι, οι οποίοι με μπροστάρηδες τον Δήμου με πέντε και τον Χειράκη με δέκα να βάζουν σε θέση οδηγού από νωρίς τους μαυροκόκκινους. Ο Νικολαρόπουλος με ένα εύστοχο midrange, όπως και ο Καρακατσάνης έβγαλαν αντίδραση για τους Περιστεριώτες, οι οποίοι ωστόσο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον επιθετικό ρυθμό των φιλοξενούμενων και έμειναν πίσω στο σκορ, 7-19.

Με ένα 8-2 σερί στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και σκόρερ τους Πατσιαλή, Σαραντάρη, Δήμου, και Μέτσο,  οι Σκόρπιοι ξέφυγαν με συν 16, 9-27 και περιόρισαν στους μόλις δύο πόντους τους Wardogs. Ο Σοφός ήταν ο μόνος που τράβηξε το κουπί για τους γηπεδούχους για εννέα λεπτά, για να έρθει και να συμβάλλει στο τελικό σκορ του δεύτερου δεκαλέπτου ο Νικολαρόπουλος με δύο τριποντάκια, 18-33.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο εξάλεπτο της επανάληψης, με τους Wardogs να βελτιώνουν αισθητά την επιθετική τους εικόνα, να σκοράρουν με τέσσερις διαφορετικούς παιχτες και τον Χειράκη να συνεχίζει να ταλαιπωρεί την άμυνα των γηπεδούχων. Ο Δήμου βρήκε το χέρι του από μακριά, και με δύο δικά του τρίποντα, διεύρυνε την ήδη υπάρχουσα διαφορά των Σκόρπιων, οι οποίοι παρέμειναν σε θέση οδηγού και στην τρίτη περίοδο, 26-43.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο Κολωνό, με τον Τέγο να ηγείται της επίθεσης των Σκόρπιων και τους Καρακατσάνη και Σοφό να συνδέονται για τους Σκόρπιους. Οι φιλοξενούμενοι τέλει έκαναν το απόγευμα τους εύκολο και έφυγαν χαμογελαστοί από το κλειστό της οδού Θεμισκύρας, με το τελευταίο ροζ φύλλο της χειμερινής σεζόν 23-24'.

Betsson MVP για τους Σκόρπιους αναδείχτηκε ο Δημήτρης Χειράκης με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 ασιστ και 1 κόψιμο ενώ από τους Wardogs διακρίθηκε ο Γιώργος Νικολαρόπουλος με 12 πόντους και 2 ριμπάουντ.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Καρακατσάνης, Καρλής 3, Μυτιληναίος 2, Νικολαρόπουλος 11, Σοφός 6, Σπυρέλης 2, Συνιόρογλου 4

Σκόρπιοι (Χειράκης): Βεζυράκης 2, Δήμου 17, Καρπούζας, Μέτσο 2, Πατσιαλής 6, Σαραντάρης 3, Τέγος 4, Χειράκης 26.

Τι μας άρεσε: Η βελτίωση των Wardogs και η αποτελεσματικότητα των Σκόρπιων!