17/12/2023
Optimus Priamus 11 13 20 14 - 58 -
Myrmidons BC 19 15 11 17 - 62 -

Με υπογραφή Ραχωβίτσα οι Myrmidons!

Μεγάλο ματς, με συγκλονιστική εξέλιξη και δραματικό φινάλε είχαμε το απόγευμα της Κυριακής για τον πρώτο όμιλο της Development, με τον Μιχάλη Ραχωβίτσα να βγαίνει μπροστά στα δύσκολα και να δίνει τη νίκη στους Μυρμιδόνες απέναντι στους Optimus Priamus.

Οι Optimus ήταν αυτοί που μπήκαν με φόρα στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν με 4 πόντους του Μανιά και τρίποντο του Παπαδάκου, αλλά στη συνέχεια το γήπεδο κατηφόρισέ υπέρ των Μυρμιδόνων. Η ομάδα του Πετρόπουλου,με Νιωτάκη και Ραχωβίτσα να είναι σε τρομερή κατάσταση με 8 πόντους αμφότεροι, έτρεξε σερί 2 – 13 και ξέφυγε στο σκορ με 11 – 19.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο κυλούσε η δεύτερη περίοδος, με τους Οptimus να ξεκινούν καλύτερα και με ηγέτη τον Μανιά με 5 πόντους να πλησιάζουν σε 20 – 23 και τους Μυρμιδόνες στη συνέχεια να παίρνουν ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης και με Ραχωβίτσα - Θωμόπουλο να σκοράρουν από τα 6.75 να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 24 – 34.

Οι Optimus έβγαλαν πολλή ενέργεια στο τρίτο δεκάλεπτο, έσφιξαν πολύ την άμυνα τους και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με 8 πόντους του Παπαδάκου και 6 του Καλτσάκα, κατάφεραν να προσπεράσουν προσωρινά με 41 – 38. Οι Μυρμιδόνες παρότι δεν πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, βρήκαν σκορ στο τελευταίο δίλεπτο με Ραχωβίτσα, Μπούντα και Βενέτη και πήραν ισχνό προβάδισμα με 44 – 45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Μυρμιδόνες με 10 πόντους του Ραχωβίτσα και 4 του Μπούντα κατάφερναν να κρατούν την πρωτοπορία, με τους Optimus να κάνουν συγκλονιστική προσπάθεια και με τριάδα φωτιά τους Παπαδάκο(5), Μανιά(4) και Χατούνογλου(4) να φέρνουν το ματς στα ίσια(58-58). Με τον φωτεινό πίνακα να γράφει δύο λεπτά για το τέλος της αναμέτρησης, ο Ραχωβίτσας με δύο βολές έδωσε ξανά το προβάδισμα και ο Νιωτάκης με καλάθι λίγο πριν την εκπνοή, διαμόρφωσε το τελικό 58 – 62 που κρατάει τους Myrmidons μόνους δεύτερους.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μιχάλης Ραχωβίτσας με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μανιάς με 14 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Optimus είχαν 21 / 47 δίποντα, 4 / 16 τρίποντα, 4 / 11 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Myrmidons είχαν 14 / 43 δίποντα, 9 / 34 τρίποντα, 7 / 11 βολές, κατέβασαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης)· Βασιλειάδης 3, Καλτσάκας 12, Λέκκας 2, Μανιάς 14(16ρ.), Νομικός, Σκουτέρης, Φουντουλάκης, Χατούνογλου 8.

Myrmidons (Πετρόπουλος): Βενέτης 4(12ρ.), Θωμάς, Θωμόπουλος 3, Μπούντας 9, Νιωτάκης 14(7ρ.), Πετρόπουλος (7 ρ.), Ραχωβίτσας 28, Τσιμής 4.