30/10/2019
Sacatemento Kings 21 14 16 20 - 71 -
Γιουγκοπιάστηκα 14 13 10 17 - 54 -

Με… βασιλική διαχείριση οι Sacatemento!

Παίζοντας ωραίο μπάσκετ σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έχοντας τον έλεγχο από την αρχή, οι Sacatemento Kings κέρδισαν εύκολα την Γιουγκοπιάστηκα με 71-54 και πέρασαν στους 16 του Basketaki Cup, εκεί όπου θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους με τους.

Με το δίδυμο Τσιρίδη – Καραγιαννάκη να πετάει φωτιές στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με 12 και 7 πόντους, αντίστοιχα, οι Sacatemento Kings μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 21-14. Τους κίτρινους κράτησαν όρθιους στα πρώτα λεπτά οι Ψαρρός και Ανδρεάδης με 5 πόντους ο καθένας, ενώ Νικολαΐδης και Κοέν είχαν από 2.

Στην δεύτερη περίοδο οι Βασιλιάδες κατάφεραν αθόρυβα να χτίσουν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 31-21, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 35-27, χάρη σε 4 πόντους του Καραγιαννάκη, 4 του Κουλούρη και άλλους τόσους του Αρβανίτη. Για την Γιουγκοπιάστηκα ο Ανδρεάδης συνέχιζε να τραβάει το κουπί στην επίθεση με ακόμη 4 πόντους, ενώ έξω από την γραμμή των 6,75μ εκτέλεσε ο Πατάγιας.

Με όπλο την αμυντική τους λειτουργία και δράστες στην επίθεση τους Μαράντο (8π), Καραγιαννάκη (4π) και Κουλούρη (4π), η παρέα του Νίκου Σιάννα έριξε γερές βάσεις για τη νίκη, καθώς βρέθηκε στο +14, 51-37. Ένα μεγάλο black out είχαν σε εκείνο το διάστημα οι “Γιουγκοπιασμένοι” και έτσι οι 5 πόντοι του Ανδρεάδη, αλλά και οι 3 του Νικολαΐδη δεν έφταναν για να παραμείνουν ζωντανοί στην διεκδίκηση της πρόκρισης. Σκορ τρίτης περιόδου 51-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Sacatemento Kings διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα, δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 71-54 , έπειτα από 6 πόντους του Αρβανίτη, δύο τρίποντα του Νίκου Σιάννα και τριποντάκια των Μαράντου – Καραγιαννάκη. Για την Γιούγκο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Νικολαΐδης και Ψαρρός με 5 πόντους ο καθένας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/12 βολές, 20/45 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/10 βολές, 17/47 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 18 λάθη.

Mvp των Sacatemento Kings ο Κουλούρης με 8 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 3/4 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Γιουγκοπιάστηκα ο  Ψαρρός με 14 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Sacatemento Kings (Σιάννας Γ.): Καραγιαννάκης  18 (2), Τσιρίδης 16 (2), Σιάννας Ν. 6 (2), Σιάννας Γ., Μαράντος 13 (2), Αρβανίτης 10, Κουλούρης 8

Γιουγκοπιάστηκα (Σακαρέλος): Μπαντράς, Σακαρέλος, Πουριέζης, Πατάγιας 3 (1), Κωσταρίδης 2, Νικολαΐδης 11, Ψαρρός 14 (2), Ανδρεάδης 16 (2), Κοέν 8

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Sacatemento Kings, αλλά και η φιλότιμη προσπάθεια της Γιούγκο!