06/12/2023
West Kings 16 16 17 16 - 65 -
Space Hellas 11 10 13 12 - 46 -

Με «βασιλική» εμφάνιση οι West Kings!

Οι West Kings, με τον Γεωργούση να δίνει ρεσιτάλ στο σκοράρισμα, παίζοντας όμορφο μπάσκετ και έχοντας το προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης, επικράτησαν της Space Hellas με σκορ 65-46.

Ο Γεωργούσης ξεκίνησε καυτός στον αγώνα, πετυχαίνοντας 11 από τους 13 πρώτους πόντους των West Kings. Μπαμπάκος και Ντουμάνης κράτησαν την Space Hellas κοντά στο σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με σκορ 16-11.

Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να βρίσκονται μπροστά στο σκορ και να αυξάνουν σταδιακά την διαφορά. Ο Κάρμας ήρθε ζεστός από τον πάγκο και με τρία εύστοχα τρίποντα έκανε την διαφορά για τους West Kings, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 32-21.

Η άμυνα της Space Hellas δεν μπορούσε να σταματήσει με τίποτα τον Γεωργούση. Ο γκαρντ των γηπεδούχων με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, έδωσε διαφορά 15 πόντων στην ομάδα του με το σκορ της τρίτης περιόδου να βρίσκεται στο 49-34.

Στην τελευταία περίοδο Σιφναίος και Ντουμάνης προσπάθησαν να γυρίσουν το ματς για την Space Hellas, όμως ήταν πλέον αργά. Οι West Kings συνέχιζαν να παίζουν καλή άμυνα και με όμορφο μπάσκετ πήραν μια εύκολη νίκη στο τέλος με σκορ 65-49.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Γεωργούσης με 24 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κάρολος Μπαμπάκος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 12/28 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 5/8 βολές, 34 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/50 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 8/13 βολές, 35 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κοψίματα, 10 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Κυρμίζογλου 5, Γεωργούσης 24, Σιάποντης 2, Πεζούλας 4, Μπονάτσος 6, Βήττας 7, Κάρμας 12, Σταυρούλης 1, Κοζομπόλης 4.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργογιάννης 8, Σιφναίος 7, Ελευθερίου 3, Κωνσταντινίδης 5, Μπαμπάκος 8, Ντουμάνης 15, Ηλιόπουλος.

Τι μας άρεσε: Ο «άχαστος» Γεωργούσης.