29/03/2023
Skroutz 17 13 17 15 - 62 -
Κλειώ 17 14 19 15 - 65 -

Με βόμβες από Σφήκα-Λυμπερόπουλο η Κλειώ!

Με τρίποντες βόμβες από Σφήκα και Λυμπερόπουλο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, η Κλειώ ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση, επικράτησε με 62 – 65 απέναντι στο μαχητικό Skroutz το βράδυ της Τετάρτης και κλείδωσε την θέση της στα πλέι οφ.

Ορεξάτες μπηκαν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να ειναι πολύ ανοιχτό και το σκορ ισόπαλο 17-17. Ο καυτός Μητσοτάκης με τρία τρίποντα οδηγούσε την επίθεση για τους γηπεδούχους, με τον Παπαδόπουλο να προσφέρει 5 πόντους, ενώ για την Κλειώ ξεχώρισε ο Λυμπερόπουλος με δύο τρίποντα και 8 πόντους συνολικά, με τον Τσιώλο να έρχεται από κοντά με 6.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα καλό διάστημα και την Κλειώ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30 – 31. Ο Αμπατζής με 6 πόντους πήρε την μπαγκέτα στο σκοράρισμα για τους φιλοξενούμενους,με τον Λυμπερόπουλο να συνεχίζει να είναι παραγωγικός με 5, ενώ για τους γηπεδούχους ο Παπαδόπουλος ήταν το πρώτο βιολί με 8 πόντους, με Λεωνάκη και Μερεμέτη να δίνουν βοήθειες.

Η Κλειώ στεκόταν καλύτερα στην μεγαλύτερη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου και με πολυφωνία στην επίθεση, με τον Λυμπερόπουλο να ξεχωρίζει με 6 πόντους, έστειλε την διαφορά ακόμα και στο + 9. Το Skroutz που συνήλθε μετά το πρώτο πεντάλεπτο, είχε τον Παπαδόπουλο σε τρομερή κατάσταση με 11 συνεχόμενους πόντους και κατάφερε να μειώσει 47 – 50.

Εκπληκτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο έκανε το Skroutz και πυροβολώντας τρεις συνεχόμενες φορές από την περιφέρεια με Μητσοτάκη, Πουλή και Παπαδόπουλο, ξέφυγε 58 – 52. Σφήκας και Λυμπερόπουλος, έβαλαν δύο μεγάλα σουτ ισοφαρίζοντας το παιχνίδι, αλλά οι γηπεδούχοι με Παπαδόπουλο και Μητσοτάκη να σκοράρουν από κοντά, προηγήθηκαν ξανά με 62-58. Η εφτάψυχη Κλειώ δεν παράτησε τα όπλα και με μεγάλο τρίποντο του Λυμπερόπουλου και βολές από τον Τσιώλο, κατάφερε να κάνει μεγάλη ανατροπή, παίρνοντας το ματς με 62 – 65.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αγαμέμνων Λυμπερόπουλος με 24 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάσος Παπαδόπουλος με 29 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Το Skroutz είχε 11 / 43 δίποντα, 10 / 22 τρίποντα, 10 / 17 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη. Η Κλειώ είχε 16 / 53 δίποντα, 7 / 18 τρίποντα, 12 / 16 βολές, κατέβασε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Skroutz(Λεωνάκης): Λεωνάκης 5(8ρ.), Παπαδόπουλος 20(9ρ.), Πουλής 5, Ξένος, Μερεμέτης 7(13ρ.), Δούμας 2, Αυγουλής, Μητσοτάκης 14 12

Κλειώ(Αμπατζής): Λυμπερόπουλος 24, Χόρτης 5(7ρ.), Αμπατζής 6(8ρ.), Κούτσικος, Τσιώλος 13, Θεοδωρόπουλος 4(7ρ.), Σφήκας 9, Παπαδάκης 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εξέλιξη του ματς και το δραματικό φινάλε.