39
Old Firm BC 20 14 16 14 - 64 -
Aces 11 6 10 12 - 39 -

Με βροχή τριπόντων του Ντραγκότι επέστρεψε στις νίκες η Old Firm !

Βράδυ Κυριακής στο Basketaki Arena η Old Firm (2-4) υποδέχθηκε τους Aces (4-2) για την 7η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Development League. Η ομάδα του coach Ζαραφωνίτη πραγματοποίησε τρομακτική εμφάνιση, μετρώντας 11 εύστοχα τρίποντα και επικρατώντας άνετα με 64-39. Betsson mvp αναδείχθηκε ο Διονύσης Ντραγκότι που μέτρησε 7/12 τρίποντα και οδήγησε εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη. Σε κακό βράδυ βρέθηκαν οι Aces που πλήρωσαν τις απουσίες και υποχώρησαν στο 4-3. Πάμε, λοιπόν, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι γηπεδούχοι. Με τον Ντραγκότι (12π. με 4/8 τρ.) να βλέπει βαρέλι το αντίπαλο καλάθι και να πληγώνει την άμυνα ζώνης των Aces, η Old Firm μπήκε σε θέση οδηγού από νωρίς. Τσουτσουράκης (4π.), Γιαζιτζόγλου (2π.), Γιώργος (3π.) και Νίκος (2π.) Κοντακιώτης προσπάθησαν να κρατήσουν τη διαφορά σε λογικά πλαίσια για λογαριασμό των Άσσων. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-11.

Το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Κανελλόπουος (3π.), Ντραγκότι (3π.), Μακρής (3π.), Ξυλιάς (2π.) και Κούτσικος (2π.) διεύρυναν το προβάδισμα της Old Firm, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Μουστακάτος (3π.) και Ν. Κοντακιώτης (2π.) σκόραραν τους λιγοστούς πόντους των φιλοξενούμενων. Σκορ ημιχρόνου, 34-17.

Μετά την ανάπαυλα το ποσοστό της Old Firm από την περιφέρεια παρέμεινε υψηλότατο. Ντραγκότι (6π.), Ξυλιάς (6π.) και Μουγκαράκης (3π.) σκόραραν με συνέπεια, ανεβάζοντας το δείκτη της διαφοράς πάνω από τους 20 πόντους και απλοποιώντας ακόμη περισσότερο την υπόθεση νίκη. Οι Aces βελτιώθηκαν ελαφρώς επιθετικά μετρώντας 10 πόντους, όμως έμειναν πολύ πίσω. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 50-27.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο με τις άμυνες των δύο ομάδων να χαλαρώνουν αισθητά. Ο Ντραγκότι (5π.) ευστόχησε για 7η φορά πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. Οι Aces προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους επιθετικά, χάρη στους Μουστακάτο (3π.), Γ. Κοντακιώτη (3π.) και Μπατζάκα (3π.), όμως ηττήθηκαν στο επιμέρους σκορ και της 4ης περιόδου με 14-12.

Στο τέλος του αγώνα, η Old Firm είχε 13/27 δίποντα, 11/35 τρίποντα και 5/11 βολές. Μάζεψε 52 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Aces είχαν 15/43 δίποντα, 1/16 τρίποντα και 6/21 βολές. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε φυσικά ο Διονύσης Ντραγκότι με 23 πόντους, έχοντας 0/3 δίποντα, 7/12 τρίποντα και 2/2 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Άγγελος Γιαζιτζόγλου με 8 πόντους, έχοντας 3/9 δίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και είχε 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Old Firm (Ζαραφωνίτης) : Κανελλόπουλος 5 (1), Μουγκαράκης 7 (2), Μακρής 7, Καλαμπάκος 2, Κούτσικος 8 (2), Ανδρεάδης, Βασιλείου 2, Ντραγκότι 23 (7), Σανταμούρης, Ξυλιάς 10.

Aces (Κοντακιώτης) : Γιαζιτζόγλου 8, Κοντακιώτης Γ. 8, Κοντακιώτης Ν. 6, Μπατζάκας 3, Τσουτσουράκης 6, Μουστακάτος 8 (1).

Τι μας άρεσε :  Η τρομακτική ευστοχία της Old Firm πίσω από τα 6,75μ.