21/04/2024
Tavernicks 9 16 9 13 - 47 -
Escapers 11 16 8 4 - 39 -

Με ωραίο μπάσκετ η πρώτη νίκη για τους Taverniks!

Το παιχνίδι ξεκίνησε νωθρά και για τις δύο ομάδες, καθώς έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους στο παρκέ. Στην συνέχεια οι Escapers έβγαλαν ενέργεια και με τους Μπατσίλα και Βενέτη να σημειώνουν από 4 πόντους και τελείωσαν προηγούμενοι την πρώτη περίοδο με 9-11. Για τους Taverniks οι 4 πόντοι του Λαμπριανού και το τρίποντο του Αθερινού τους κράτησαν κοντά στο σκορ.

Δεύτερο δεκάλεπτο με το παιχνίδι να παίρνει ρυθμό και τις δύο ομάδες να παίζουν πλέον γρήγορο μπάσκετ. Εξαιρετικός Λαμπριανός με σουτ από μέση απόσταση έδωσε λύσεις στους Taverniks, για να βγει στην συνέχεια μπροστά ο Στεργίου και με 7 πόντους να δώσει μια καλή διαφορά στην ομάδα του. Η απάντηση των Escapers ήταν άμεση με τους 4 πόντους του Ακριβού και με τα δύο τρίποντα από Τάγκα και Μπατσίλα, με το σκορ στο τέλος του ημιχρόνου να βρίσκεται στο 25-27.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Λαμπριανός και Στεργίου συνέχισαν να οδηγούν τους Taverniks δίνοντας λύσεις επιθετικά. Για τους Escapers βγήκε μπροστά ο Δεπάστας, ο οποίος με 6 πόντους έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 34-35 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι έπαιξαν εκπληκτική άμυνα αναγκάζοντας τους αντιπάλους να σκοράρουν μόνο 4 πόντους στο κρίσιμο σημείο. Στο επιθετικό κομμάτι ο Στεργίου με 5 πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του, με τους Taverniks να κρατάνε το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στο Summer League με 47-39 απέναντι στους μαχητικούς Escapers!

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Στεργίου με 19 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ακριβός με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Taverniks (Αθερινός): Αθερινός 3, Δούσης 5, Ζερβός, Λαμπριανός 14, Σαμντιμπαν 4, Στεργίου 19, Χριστοφορίδης 2

Escapers (Ακρίβος): Ακρίβος 9, Βενέτης 6, Γαρίνης 2, Δεπάστας 8, Κασδανάστης 2, Μπατσίλας 9, Μπομπότης, Στρεμιετσνι, Τάγκας 3

Τι μας άρεσε: Ο γρήγορος ρυθμός του παιχνιδιού!