28/09/2024
Intercity BC 14 14 14 15 - 57 -
The Dreamers 12 19 8 9 - 48 -

Με ωραίο μπάσκετ το ροζ η Intercity!

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στο παρκέ, θέλοντας να παίξουν γρήγορο και ωραίο μπάσκετ. Μπάζας και Σταματόπουλος ξεκίνησαν εξαιρετικά με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα, για να απαντήσουν στην συνέχεια οι ροζ με τους Κοντό και Βασσάκη οι οποίοι βρήκαν σκορ από μακριά και έκαναν το 14-12 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τους The Dreamers να πατάνε καλύτερα στο παρκέ και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μανασσή να παίρνουν μια καλή διαφορά στα μέσα της περιόδου. Η Intercity απάντησε με Μπόζα ο οποίος σημείωσε 7 πόντους και έκλεισε το ημίχρονο στο -3 με το σκορ στο 28-31.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι άρχισαν να απειλούν από μακριά και βρήκαν δεύτερο τρίποντο από τον Στριγγάρη. Οι Αδερφοί Κοντοί προσπάθησαν να βγάλουν ενέργεια στην επίθεση, με την άμυνα όμως να μην λειτουργεί σωστά και να δέχονται 5 κρίσιμους πόντους από τον Αργυριάδη, οποίος έβαλε μπροστά στο τέλος του δεκαλέπτου την ομάδα του με 42-39.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να καταφέρει να ξεφύγει. Δύο λεπτά πριν το τέλος μίλησε η εμπειρία για τους γηπεδούχους, με τον Νικολάου και Στρίκος να παίρνουν πάνω τους το παιχνίδι και να δίνουν την νίκη στην Intercity με 57-48 απέναντι στους αξιότιμους The Dreamers.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Στρίκος με 10 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κοντός με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Intercity (Νικολάου): Μπαλαφούτης 4, Σταματόπουλος 9, Μπόζας 12, Σπάης, Νικολάου 3, Στρίκος 10, Συρνιώτης 4, Αργυριάδης 7, Στριγγάρης 8

The Dreamers (Κοντός): Κοντός 12, Κοντός 4, Βασσάκης 8, Μανασής 12, Παναγόπουλος 5, Φούντας, Γιαννόπουλος 2, Ελενίτσας 5

Τι μας άρεσε: Το ωραίο μπάσκετ των δύο ομάδων!