05/10/2024
Rookie Balboa 13 7 15 5 - 40 -
HotDogz 9 15 13 18 - 55 -

Με ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ηot Dogz

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν νευρικο και για τις δύο ομάδες. Εμφανώς αγχωμενες από το πρέπει του αποτελέσματος οι επιλογές τους είναι βεβιασμένες. Το σκορ ήταν ιδιαίτερα χαμηλό στο πρώτο δεκάλεπτο αφού ο ηλεκτρονικός πίνακας έγραφε 13-9

Οι φιλοξενουμενοι μπηκαν στην δεύτερη περίοδο έχοντας ως στόχο να πιεσουν ακόμα περισσότερο τον χειριστή της μπάλας. Κάτι το οποίο κατάφεραν αφού μπόρεσαν να κλέψουν μπάλες και να βρουν εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Η βελτιωμενη εικόνα των Hot Dogz αποτυπώθηκε και στο σκορ αφού το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 20-24 υπέρ τους

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν. Με καλύτερες επιλογές στην άμυνα κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι (35-35),για να έρθει ενα καλάθι από πλευράς Hot Dogz και να κλείσει με αυτόν το τρόπο η περίοδος (35-37)

Με άμυνα από ατσάλι οι Hot Dogz εκμετταλευτηκαμ κάθε πλεονέκτημα που βρήκαν με αποτέλεσμα να ξεφύγουν αρχικα με 8 πόντους στα μισά της περιόδου. Μη μπορώντας να αντιδράσουν μετά το ταιμ άουτ οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν λάθη και οι Hot Dogz πήρε και άλλους πόντους από καλάθια που βρήκε στο ανοικτό γήπεδο. Το τελικό 40-55 δίνει μια σημαντική νίκη στους φιλοξενουμενους ενόψει της απαιτητικής συνέχειας

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Αργύρης Ζαχος που πετυχε double-double με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Κωλεττης με 8 ριμπάουντ, 6 ασσιστς και 3 πόντους

Rookie Balboa:Γκοτσης 4,Γουρουτιδης 5,Ελοβαρης 11,Κατσαρακης 6(2),Κωλεττης 3,Παπανικολάου 3(1),Στυλιαδης 2,Χρυσοβιτσάνος 6

HotDogz:Ζαχος 10,Ζεμπεκιδης 6,Κατσακαρίδης 8,Κωνσταντινιδης 6,Μαυρακης 3,Νεόφυτος 4,Τεμέλκου 7(1)Φωτακιδης 11(1)