16/06/2022
Salonica Titans 21 17 15 10 - 63 -
Remax Domino 9 18 15 8 - 50 -

Με υπομονή οι Salonica Titans!

Την δεύτερη τους νίκη κατάφεραν να πάρουν οι Salonica Titans επί των Remax Domino με τελικό σκορ 63-50 κάνοντας έτσι την δεύτερη τους νίκη στο Summer Development Thessaloniki χτίζοντας έτσι γερές φάσεις για την συνέχεια.

Το παιχνίδι θα ξεκινήσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Titans καθώς θα μπορέσουν να τρέξουν από πολύ νωρίς ένα μεγάλο σερί πόντων και να βρεθούνε μπροστά 12 πόντους χάρης στις ωραίες ομαδικές ενέργειες των παιχτών αλλά και τα καλάθια του Βανδήρα , αφήνοντας έτσι τους Remax αρκετά πίσω. Οι Remax όμως στην δεύτερη περίοδο θα μπορέσουν να ανακάμψουν και να δυσκολέψουν λίγο του αντιπάλους του προσπαθώντας να επιβάλλουν τον ρυθμό τους , κάτι όμως που δεν θα καταφέρουν καθώς οι Τιτάνες θα συνεχίσουν ακάθεκτοι την καλή τους πορεία και έτσι θα τελειώσουν το ημίχρονο στο +11.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες θα δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό από την μια οι Remax με τα σουτ του Κάνγκα προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά , όμως από την άλλη οι Τιτάνες με τα καλάθια του Καλαθά αλλά και τα τρίποντα του Βανδήρα θα μπορέσουν να διατηρήσουν την διαφορά που είχαν χτίσει. Και έτσι το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο θα χαλαρώσει αρκετά με τους Remax να μην μπορούν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Τιτάνων και έτσι να χάσουν την μάχη δίνοντας έτσι την δεύτερη νίκη στους Titans με τελικό σκορ 63-50.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Θεόδωρος Βανδήρας ο οποίος παραλίγο να πετύχει double double βάζοντας 26 πόντους και μαζεύοντας 9 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Remax άξιος αναφοράς είναι ο Θεόδωρος Κάνγκας ο οποίος πέτυχε ένα φανταστικό double double με 24 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Λάππας 5 , Καλογήρου 4 , Σαρασίτης 5 , Βανδήρας 26 (2) , Καλαθάς 12 , Τσουφλίδης 9 , Αξάς 2

Remax Domino: Ράπτης 7 (1) , Χουλιάρας 8 (1) , Λάμπος Χ. 4 , Λάμπος Γ. 5 , Ηλιάδης Π. , Ηλιάδης Σ. 2 , Κάνγκας 24 (2) , Ηλιάδης Η.