08/12/2022
Net Reapers 12 14 12 6 5 49 -
KLAFTA LABORAL BC 16 14 7 7 12 54 -

Με Ζήση... δεν χάνει η Klafta Laboral

Την πρώτη της νίκη στο Basketaki Patras Cup πέτυχε η Klafta Laboral, η οποία επικράτησε των Net Reapers στο «Promitheas Park» (49-54), μετά από ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ζήση, ο οποίος πέτυχε 25 πόντους και απέδειξε πόσο σημαντική ήταν η απουσία του στο προηγούμενο ματς με τα Βουνά.

Το παιχνίδι ήταν ανταγωνιστικό καθ' όλη τη διάρκειά του. Οι «κόκκινοι», έχοντας την συμπαράσταση περίπου 30 οπαδών τους, μπήκαν δυνατά στο ματς και έκλεισαν την Α' περίοδο στο +4 (12-16), με τον Σπύρο Ζήση να κάνει...άνω - κάτω την αντίπαλη άμυνα και να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην Klafta Laboral, η οποία συνέχισε να παίζει εξαιρετικά στην επίθεση και να βρίσκει λύσεις, την ώρα που οι Net Reapers προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ, με κύριο εκφραστή τον Στιβακτάκη. Με επιμέρους σκορ 14-19, το ημίχρονο έκλεισε με την Klafta Laboral στο +9 (26-35).

Η Γ' περίοδος ήταν η καλύτερη των Net Reapers στο παιχνίδι. Οι «νερατζούρι» βελτίωσαν πολύ την άμυνά τους και κατάφεραν να μειώσουν στους 4 (38-42), δίνοντας ένα νέο ενδιαφέρον στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες κατέθεσαν όλη τους την ενέργεια στο παρκέ για να φτάσουν στο πολυπόθητο ροζ φύλλο. Τελικά, η Klafta Laboral ήταν αυτή που κυριάρχησε στα...σημεία, διαχειρίστηκε το μικρό προβάδισμα που είχε και έφτασε στην νίκη (49-54).

Betsson MVP του παιχνιδιού ήταν ο Σπύρος Ζήσης με 25 πόντους και 3 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Στιβακτάκης με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι Net Reapers ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 14/39 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 6/28 βολές. Πρόσθεσαν ακόμα 53 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 21 λάθη. Οι νικητές από την άλλη, τελείωσαν τον αγώνα με 17/49 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 11/17 βολές. Μέτρησαν επιπλέον 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 11 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 16 λάθη.

Net Reapers: Ανδρουτσόπουλος 4, Κοκορόπουλος 2, Σαπουνάς 4, Σεργιάννης 5, Στιβακτάκης 12, Τάκης 8, Τζανής 12, Τζανής 2

Klafta Laboral: Γλαράκης 2, Ζήκου 7, Ζήσης 25, Μπόκαρης 2, Καραμπάσης 0, Νάνος 0, Παπαδιάς 0, Παπαδιάς 2, Πρέκας 2, Σταύρου 9, Τσιγκούνης 5, Χατζόπουλος 0

Τι μας άρεσε: Η παρουσία των οπαδών της Klafta Laboral, που γέμισαν το γήπεδο