05/07/2023
Tseliguns 14 12 10 13 - 49 -
Salo Nics 19 21 10 9 - 59 -

Με νίκη έφυγαν οι SaloNicks!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε δυνατά για τους SaloNicks, οι οποίοι έδειξαν από νωρίς το πόσο πολύ ήθελαν την νίκη, καταφέρνοντας να ευστοχίσουν σε καλάθια και να βγουν λίγο μπροστά στο σκορ. Οι Tseliguns όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και μπήκαν και αυτοί στο παιχνίδι της νίκης, βρίσκοντας εύκολα καλάθια στην επίθεση, κρατώντας ετσι την διαφορά σε χαμηλά επίπεδα, με σκορ δεκαλέπτου 14-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, και οι δύο ομάδες φάνηκαν να ανεβάζουν ρυθμό, με τους Tseliguns να βρίσκουν κάποια καλάθια στην επίθεση, με τους Σταματάκη και Τοπτσίδη να βοηθούν, χωρίς όμως να καταφέρνουν να μειώσουν την διαφορά του σκορ. Οι SaloNicks συνέχισαν να πιέζουν στην επίθεση, με τους Τέντσο και Γκαντίδη να βοηθούν την ομάδα τους με τα εύστοχα καλάθια τους, με το ημίχρονο να έρχεται με σκορ 26-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι SaloNicks συνέχισαν να κρατούν ψηλά τον ρυθμό τους στην επίθεση, με την βοήθεια του Λιούκα και Παπαδόπουλου,φέρνοντας την ομάδα τους πιο κοντά στην νίκη. Οι Tseliguns από την άλλη συνέχισαν να προσπαθούν να περιρίσουν τον αντίπαλο, χωρίς όμως να καταφέρνουν την μείωση της διαφοράς του σκορ, με τελικό αποτέλεσμα περιόδου 36-50.

Στην τέτάρτη περίοδο, οι Salonicks φάνηκε να τους καταβάλει η κούραση, παρόλα αυτά άντεξαν μέχρι το τελος για να κρατήσουν το σκορ υπέρ τους και να πάρουν την νίκη. Οι Tseliguns προσπάθησαν και βρήκαν κάποια εύστοχα καλάθια, όμως δεν ήταν αρκετά για να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν την νίκη, με τελικό σκορ αγώνα 49-59.

MVP του παιχνιδιού για τους Salonicks ήταν ο Γιάννης Παπαδόπουλος με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ

Από τους Tseliguns ξεχώρισε ο Παναγιώτης Τοπτσίδης με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ

Tseliguns: Αποστόλου 11, Θεοδουλίδης 2, Καραμιχάλης 9, Καφφές, Κρυσταλλάς, Λόλας 2, Σταματάκης 13, Τοπτσίδης 12

SaloNicks: Μιχαηλίδης, Γκαντίδης 12, Καπεπτσογλου, Λιούκας 13, Παπαδόπουλος 11, Στεργιόγλου, Τέγος 7, Τέντσος 13, Τσούγκας