12/06/2023
Efkarpia Rattlers 16 10 13 11 - 50 -
Nutriclab BC 21 21 27 18 - 87 -

Μεγάλοι νικητές οι Nutriclab!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι NutricLab και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο παιχνίδι με τις όμορφες συνεργασίες του Κωστακίδη και του Χουρδάκη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους, όμως οι Efkarpia Rattlers δεν άργησαν να απαντήσουν και να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Βασίλη και του Κωνσταντίνου Στούπα διαμορφώνοντας το 16-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι NutricLab ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν ένα μικρό σερί με τον Ιακωβίδη και τον Καραγιαννιώτη να βρίσκουν ρυθμό στη  επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Efkarpia Rattlers βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Ιωάννη Σιαμάτρα και του Σίμου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργια και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 26-42.

Οι NutricLab συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά με τον Κωστακίδη, τον Ιακωβίδη και τον Κατέρη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Efkarpia Rattlers παρά τις προσπάθειες του Στίκου και του Δημήτρη Στούπα δεν μπόρεσαν να αντέξουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι είδαν την διαφορά να φτάνει το 39-69.

Στην τέταρτη περίοδο οι Efkarpia Rattlers προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την αμυντική χαλαρότητα των αντιπάλων τους και να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Βασίλη Στούπα και του Σίμου, όμως οι NutricLab έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση πήραν την νίκη με το τελικό 50-87.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Θοδωρής Κωστακίδης με 36 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους Efkarpia Rattlers ξεχώρισε ο Βασίλης Στούπας με 12 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Efkarpia Rattlers: Β. Στούπας 12, Κ. Στούπας 5, Στίκος 4, Δ. Στούπας 5(1), Δ. Στούπας 2, Δ. Στούπας 3, Ι. Σιαμάτρας 8(2), Δ. Σιαμάτρας 2, Σίμου 9(1).

NutricLab: Κίνης 9, Κωστακίδης 36(1), Χουρδάκης 6, Ιακωβίδης 14(2), Κατέρης 4, Καραγιαννιώτης 16(1), Χουρσαλάς 2.

Τι μας άρεσε: Η μεγάλη εμφάνιση του Θοδωρή Κωστακίδη.