10/07/2023
Orlando Tragic Salonica 16 18 19 17 - 70 -
Milgyraki Bucks 21 25 18 12 - 76 -

Μεγάλοι νικητές οι Milgyraki Bucks!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Milgyraki Bucks και κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με τον Σταμολάμπρο, τον Τράσκα και τον Οφθαλμίδη να είναι ζεστοί πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους για την ομάδα τους. Οι Orlando Tragic Salonica δεν άργησαν να απαντήσουν και να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα μεγάλα καλάθια του Κάτσιου και του Βίγλα διαμορφώνοντας το 16-21.

Στη δεύτερη περίοδο οι Milgyraki Bucks ανέβασαν την απόδοση τους και έκαναν ένα μικρό σερί με τον Χαρμάνα, τον Παναγιώτη Τσαχουρίδη και τον Καραγιαννόπουλο να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Orlando Tragic Salonica βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Χήρα, τον Σπυρίδη και τον Παρπόρη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι η λήξη του πρώτου ημιχρόνου τους βρήκε πισω στο σκορ με 34-46.

Οι Orlando Tragic Salonica ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους στην τρίτη περίοδο με τον Παρπόρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως οι Milgyraki Bucks έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Σταμολάμπρο, τον Πέτρο Τσαχουρίδη και τον Κούτρη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους και διατήρησαν την διαφορά που έχτισαν στο πρώτο μέρος διαμορφώνοντας το 53-64.

Η αντεπίθεση των Orlando Tragic Salonica συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Κάτσιο και τον Παρπόρη να έχουν βρεί ρυθμό πετυχαίνοντας μεγάλα καλάθια για την ομάδα τους, όμως οι Milgyraki Bucks με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρουν την πολυπόθητη νίκη με το τελικό 70-76.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Δημήτρης Τράσκας με 6 πόντους, 11 ριμπαόυντ και 3 ασσίστ.

Για τους Orlando Tragic Salonica ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Παρπόρης με 25 πόντους και 14 ριμπαόυντ.

Orlando Tragic Salonica: Κάτσιος 19, Γιαμούτης 3, Βίγλας 13, Σπυρίδης 4, Παρπόρης 25, Βεζυρόγλου 2, Χήρας 4, Αδέμης.

Milgyraki Bucks: Χατζηνικολάου 3(1), Πε. Τσαχουρίδης 6(2), Χαρμάνας 10, Κούτρης 6(2), Σπυριδόπουλος 6(2), Σταμολάμπρος 15, Καραγιαννόπουλος 8(2), Τράσκας 6, Οφθαλμίδης 7, Πα. Τσαχουρίδης 9.

Τι μας άρεσε: Ο πλουραλισμός στην επίθεση των Milgyraki Bucks.