12/12/2022
Puebla BC 8 18 17 15 - 58 -
Rising Suns 17 20 18 24 - 79 -

Μεγάλη εμφάνιση Κουτσιμάνη και νίκη για τους Rising Suns!

Προσπάθησαν να επιβάλουν από νωρίς στο παιχνίδι τον ρυθμό τους οι Rising Suns και τα κατάφεραν με την πολύ καλή αμυντική τους λειτουργία και τα καλάθια του Καραγιαννιώτη στην επίθεση. Οι Puebla BC ξεκίνησαν νωθρά το παιχνίδι και δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση παρά τα καλάθια του Σουρμελίδη με αποτέλεσμα η λήξη της πρώτης περιόδου να τους βρεί πίσω στο σκορ με 8-17.

Στη δεύτερη περίοδο οι Puebla BC ανέβασαν την απόδοση τους και με όμορφες συνεργασίες του Βασίλη Καπετάνιου και του Γκιουλέκα βρήκαν σκορ και έβαλαν πίεση στους αντιπάλους τους, όμως οι φιλοξενούμενοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και γυρνώντας με υπομονή την μπάλα στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά και να τελειώσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 26-37.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους με μπροστάριδες στο σκοράρισμα τον Σουρμελίδη και τον Αλεξανδρίδη, οι οποίοι ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Rising Suns δυσκολεύτηκαν να σταματήσουν τον επιθετικό ρυθμό των αντιπάλων τους όμως τρέχοντας πολύ στον αιφνιδιασμό με τον Κουτσιμάνη και τον Τζωρτζίου κατάφεραν να απαντήσουν και να διαμορφώσουν το 43-55.

Στην τέταρτη περίοδο οι Puebla BC προσπάθησαν να μειώσου το σκορ και να επιστρέψουν στο παιχνίδι όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Rising Suns τιμωρούσαν κάθε κακή επιλογή στην επίθεση των αντιπάλων τους με τον Κουτσιμάνη να τρέχει στον αιφνιδιασμό και να πετυχαίνει εύκολα καλάθια δίνοντας την νίκη στην ομάδα του με το τελικό σκορ να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 58-79.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Παναγιώτης Κουτσιμάνης με 33 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Σουρμελίδης με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Puebla BC: Γκιουλέκας 8, Λεκομπλές 5, Πάχτας, Αλεξανδρίδης 7(1), Σουρμελίδης 23(4), Λαπαρίδης 3(1), Καπετάνιος Γ., Καπετάνιος Β. 7, Σαμαρτζίδης 5.

Rising Suns: Τζαμαλής 5(1), Κουτσιμάνης 33(1), Μαρκούλης, Καραγιαννιώτης 19(2), Λαδόπουλος 6(2), Μάρκος, Τζωρτζίου 16(2).

Τι μας άρεσε: Η τρομερή εμφάνιση του Παναγιώτη Κουτσιμάνη.